Kormány-előterjesztés az ombudsman előtt

Ombudsmani vizsgálatot indított Kaltenbach Jenő annak feltárására, törvényt sértett-e az igazságügyi tárca a Magyarország EU-csatlakozásához szükséges alkotmánymódosítás előkészítésekor – tudtuk meg. A kisebbségi jogok országgyűlési biztosa úgy véli: mintha a kormány a kisebbségi önkormányzati rendszer megszüntetésére tenne kísérletet. Ma újabb egyeztetést tart a négy parlamenti párt az alkotmánymódosításról.

Tábori Gabriella
2002. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintha a kisebbségi önkormányzati rendszer megszüntetésére tenne kísérletet a kormány az ország EU-csatlakozásához szükséges alkotmánymódosítással – állította lapunknak nyilatkozva Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman. Erre utal szerinte, hogy az igazságügyi tárca javaslata egyes passzusoknál egyszerűen kihagyta az előterjesztésből a kisebbségi választást mint témát. Azt is különösnek tartja, hogy az EU-csatlakozáshoz szükséges módosító javaslat egyáltalán érinti a kisebbségekre vonatkozó passzusokat, hiszen – mint hangsúlyozta – a jogharmonizáció ezt önmagában nem indokolja.
Kaltenbach úgy látja, hogy a minisztérium ráadásul törvényt sértett a csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás előkészítésekor. A kisebbségi és a jogalkotási törvény ugyanis a kisebbségekkel összefüggő javaslatok esetében a kisebbségi szervezetekkel való egyeztetési kötelezettséget ró az előterjesztőre. – Ezt elmulasztotta megtenni az Igazságügyi Minisztérium – szögezte le az ombudsman, aki maga is csak nemrég értesült arról, hogy az előterjesztés a fent leírt módon érintené a kisebbségeket. – Nem is fordult meg a fejemben, hogy a tárca „fű alatt intézve”, az EU-csatlakozás apropóján „belenyúl” a kisebbségekről szóló jogszabályokba – mondta.
Kaltenbach Jenő tegnap a Szerb Országos Önkormányzat megkeresésére ombudsmani vizsgálatot indított az ügyben. Ennek célja, hogy kiderítse: alkotmányos visszásságot okoz-e a minisztérium eljárása. Az igazságügyi tárca illetékesét többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült elérnünk.
*
Leszavazta az ellenzéki módosító indítványok legjavát a kormánytöbbség az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának tegnapi ülésén, amelyen az uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosításhoz érkezett indítványokról tárgyaltak. A vita előtt a többség elutasította Salamon László (Fidesz) ügyrendi javaslatát, amely a témában folytatott négypárti egyeztetésekre hivatkozva a módosító indítványok megtárgyalásának elhalasztását célozta. Vita alakult ki az ország szuverenitását érintő, úgynevezett csatlakozási klauzula ügyében. Az ellenzék szerint nem kellene az alkotmányban rögzíteni azt, hogy a Magyar Köztársaság bizonyos jog- és hatásköröket átenged az unió vagy bármely más nemzetközi szervezet javára.
A Fidesz szerint elegendő a hatáskörök közös gyakorlásának biztosítása is. Az ellenzék kifogásolta a Magyar Nemzeti Bank elnökének feladataira vonatkozó megfogalmazásokat, illetve aggályokat sorolt fel a jegybankelnök tervezett rendeletalkotási jogosítványaival kapcsolatban is.
Elfogadták viszont azt az MDF-es javaslatot, amely rögzítené: a kormány és az Országgyűlés közötti egyeztetés rendjét európai integrációs ügyekben külön törvény tartalmazza. Salamon közölte: azt fogja javasolni, hogy ez a törvény kétharmados legyen.

Nem kér a tíz órából az MDF-frakció. Az MDF-es képviselők nem támogatják a költségvetés részletes vitájának tízórás időkeretben való megtartását, mert ez idő alatt több mint 1600 módosító javaslatot kellene megtárgyalni – jelentette be tegnap a frakció ülése után Herényi Károly. – Ezzel komolytalanná teszik a költségvetés tárgyalását, mert nem adnak lehetőséget a képviselőknek álláspontjuk megismertetésére – szögezte le a frakcióvezető. – Ezzel a móddal nem tisztelik a parlamenti demokráciát – jelentette ki az MDF frakcióvezetője. (H. Gy.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.