Magyar barlangászok tragédiája

Meghalt két magyar barlangász pénteken a Herkulesfürdő közelében lévő dél-romániai Izverna-tanbarlangban. Az egyik férfinek eltört a lába, és egy erős sodrású patakba zuhant, segítségére siető társa valószínűleg búvárpánikba esett, és megállt a szíve. A 41 éves Pázmándy Loránd és a 37 éves Szigethy György elsodort testére 40 méter mélységben, 600 méterre a bejárattól társaik találtak rá.

2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerencsétlen véletlenek összejátszása miatt, abszurd módon vesztette életét a két magyar férfi – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Popa Alexandru, Mehedinti megyei barlangász. Elmondta: a szerencsétlenül jártak egy tizenhárom tagú budapesti csapattal érkeztek a Retyezát hegységbe. Itt többéves hagyománya van annak, hogy magyar és román vegyes csapatok közösen dolgoznak a barlang tudományos feltárásán. Ezúttal új nemzeti merülési rekordot készültek felállítani az egyik vízzel teli üregben – tette hozzá a román barlangász.
A magyarok három, egyenként kétfős csoportban ereszkedtek le a viszonylag könnyen megközelíthető járatba. A két férfinek az utánuk érkező páros biztosítása lett volna a feladata. A balesetet senki nem látta, ezért a rendőrségnek és a barlangászoknak csupán feltételezéseik vannak a szerencsétlenség okairól. A román barlangászok úgy vélik, hogy a fiatalabb férfi lába beszorult egy résbe, eltört, ő pedig elveszítette egyensúlyát, és a járatban rohanó patakba zuhant. Negyvenegy éves társa utánaugrott, de őt is elsodorta a víz. Az elsődleges feltételezések szerint búvárpánikba esett, azaz megállt a szíve, majd szintén a vízbe fulladt. A nyomukban járó páros egy veszélytelen szakaszon talált a szerencsétlenül jártak elsodort testére. A baleset 40 méteres mélységben, a bejárattól 600 méterre történt. Magyarországon a januári bódvarákói búvárbaleset óta tilos a barlangi merülés, ezért a magyar barlangi búvárok egyre gyakrabban utaznak a Mehedinti megyei Izverna-barlangba – tudta meg lapunk. Emlékezetes: az év elején Szilágyi Zsolt 118 órát töltött egy padkán a Rákóczi-barlang egyik üregében. Megmentéséért három ország szakemberei küzdöttek. Búvárkörökben nem sokkal az említett tiltás után szárnyra kapott a jóslat, hogy éppen a könnyen járható, kezdők által is látogatott Izverna-barlang szed majd újabb áldozatokat.
A magyar barlangi mentőket vasárnap hajnali egy órakor értesítették a tragédiáról – tájékoztatta lapunkat Adamkó Péter, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat riasztásvezetője. Mint mondta, harmincan álltak indulásra készen, de mivel holttestek kiemeléséről volt szó, a román hatóságok nem kérték a segítségüket. A fiatalabb férfit a román barlangász mentőcsoport és a gorji hegyimentők szombaton délután, míg az idősebbet csak többórás munkával, este hozták felszínre.
A barlangászok holttestét a 60 kilométerre lévő Drobeta-Turnu Severin (egykor Szörényvár) orvosszakértői intézetébe szállították, hogy megállapítsák a halál pontos okát.
A neves kutató, J. I. Coustou által Európa legszebb víz alatti barlangjaként emlegetett, sokszor filmezett Izvernába évek óta szerveznek túrákat, kétszáz dollárért szinte bárki látogathatja. Rendkívül tiszta, üledékmentes vizében 15-20 méter a látótávolság, a járatok átmérője 4-6 méter. Úgy tudjuk, ezúttal három nagyon képzett barlangász társaságában ereszkedtek a mélybe a szerencsétlenül járt honfitársaink. Idén januárban egy magyar és egy román búvár 70 métert tárt fel egy új víz alatti járatból.

Végzetes balesetek 1996 óta
1996. július 6–11.: A franciaországi vercors-i – a világ legmélyebbjeként ismert – Berger barlangban egy hattagú (négy magyar és két brit) barlangászexpedíció útját mintegy ezer méter mélyen elzárta a térségre zúdult esőzés miatti víztömeg. A 10-én megkezdődött mentési munkálatok során csak négyüket sikerült élve kiszabadítani, az egyik magyar és brit kutató életét vesztette.
1997. július 9–13.: A Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat tagjai Jósvafőn, a Kossuth-barlang feltérképezésén dolgoztak, amikor egyikük – aki búvárfelszereléssel a mélybe ereszkedett – eltűnt. A barlangászt két nap múlva holtan találták meg egy igen nehezen megközelíthető, vízzel telt szifonban, 32 méteres mélységben. A holttestet további kilencvenórás megfeszített munka után sikerült csak kiemelni.
1999. március 2.: Életét vesztette egy 31 éves búvár a miskolctapolcai termál- és barlangfürdő kútjának tisztítása közben. A szakértők véleménye szerint a tapasztalt merülő halálát az oxigénpalack kiürülése, illetve a gyors felszínre jövetel miatt fellépő keszonbetegség is előidézhette. (MTI–SAB)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.