Éles viták után a munkavállalás, az oktatási-nevelési támogatások és a magyarigazolvány kérdésében a határon túli szervezetek és az ellenzéki pártok egyértelmű álláspontja kompromisszumokra kényszerítette a kormányt, legalábbis az eredeti módosítástervezethez képest. Ennek értelmében a kedvezménytörvényből nem kerül ki a munkavállalást tartalmazó kitétel, igaz, egy olyan általánosító megfogalmazással egészül ki, amely a kétoldalú államközi egyezményekre bízza a gyakorlati alkalmazást.
Ami az oktatási-nevelési támogatásokat illeti, teljes egyetértés fogadta azt a javaslatot, amely az egygyermekes családokra is kiterjeszti a húszezer forintos juttatást. A jelenlegi szabályozás szerint csak azokat a családokat illeti meg a támogatás, ahol két vagy több gyermek tanul magyar tannyelvű iskolában.
A Máért résztvevői alapszabályként elfogadták, hogy a támogatás kedvezményezettje a gyerek, a pályázatot benyújtó szülő vagy képviselő által. A megfogalmazás ugyanakkor nem zárja ki, hogy – a Magyar Koalíció Pártjának javaslata alapján – a támogatás címzettje lehessen a nevelési és oktatási intézmény mellett működő szülői, illetve pedagógus szervezet is. Nem változik a magyarigazolvány szerepe sem, továbbra is csak az okmány birtokosai lehetnek a támogatások alanyai. Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára a tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta, a megállapodásnak köszönhetően az Országgyűlés várhatóan decemberben módosítani fogja a kedvezménytörvényt. Németh Zsolt fideszes képviselő technikai jellegű változtatásoknak ítélte a jelenlegi módosítástervezetet, de hozzátette: meg kell várni a végszavazást. A résztvevők azt is leszögezték, hogy amenynyiben a kormány mégis változtatna a most elfogadott szöveghez képest, akkor konzultálni kell a Máért szakbizottságával.
A Máért ülésén napirendre került a vízumkérdés is. A vajdasági és kárpátaljai politikusok azon aggodalmaiknak adtak hangot, hogy Magyarország EU-csatlakozása után a szabad kapcsolattartás kerülhet veszélybe Jugoszláviával és Ukrajnával. A Fidesz szerint a kormány teljes mértékben felkészületlen e kérdéskörben. Németh Zsolt volt államtitkár elfogadhatatlannak tartotta, hogy e kérdésben a kormánynak nincs egyértelmű koncepciója. Kovács László külügyminiszter a többszöri beutazásra feljogosító, hosszabb időre szóló érvényes vízumot említette mint lehetséges megoldást Ukrajna és Jugoszlávia vonatkozásában.
Medgyessy Péter miniszterelnök beszédében újabb ígéreteket fogalmazott meg. Mint mondta, javasolni fogja egy budapesti székhelyű állandó képviselet létrehozását, ahol a Máért szakértői bizottságai dolgozhatnának. Szakértői csoport létrehozását ígérte a miniszterelnök az uniós csatlakozás gazdasági következményeinek, előnyeinek végiggondolására. A csoportban néhány érintett magyar minisztérium képviselői mellett jelen lennének a határon túli szervezetek szakértői is. Medgyessy Péter a magyarság szülőföldön maradása érdekében, a jövőben a Magyarország előtt álló feladatok között említette egy, az uniós csatlakozással együtt járó gazdasági hatások felmérését végző tárcaközi szakértői csoport felállítását, a Nemzeti fejlesztési terv regionális fejlesztési projektjeinek a szomszédos országok magyarok által sűrűn lakott területeire való kiterjesztését. A kormányfő kezdeményezésére 2003 tavaszán rendkívüli Máért-ülésre kerül sor, ahol a kormány ismerteti a határon túli szervezetekkel az uniós csatlakozási jegyzőkönyv tartalmát. A kormányfő ismertetőjéből ugyanakkor az is kiderül, hogy az előző Máért-ülésen tett ígéretei közül egyelőre egyik sem teljesült, azok csak tervek szintjén léteznek.
A Máért ülését megelőzően, szombaton Orbán Viktor volt miniszterelnök Németh Zsolt társaságában a Fidesz székházában megbeszélést folytatott a határon túli magyar szervezetek vezetőivel. Az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke lapunk kérdésére válaszolva elmondta, Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő státustörvénnyel kapcsolatos kijelentéseit vélhetően a közelgő szlovákiai önkormányzati választások is befolyásolják, az újabb megméretés után azonban létrejönnek majd a kétoldalú megegyezés politikai feltételei is.
Már lehet pályázni az idei állatvédelmi ösztöndíjra
