Merre tovább, NATO?

2002. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, hogy lezárult a NATO oly sokat várt prágai csúcstalálkozója, hét ország meghívásával és a jövő fejlesztéseire tett grandiózus ígéretekkel, felmerül a kérdés, hogy jelentős mértékben módosul-e a szövetség funkciója és mozgástere. Van-e jelentősége a díszes deklarációknak abban, hogy elhallgassanak a kritikusok?
Noha tudjuk, hogy sokszor hosszú ideig tartó folyamatok eredményeznek új helyzeteket, s juttatnak szövetségeket, országokat és egyéneket minőségileg új pozícióba, az emberi tudat előszeretettel köti dátumhoz a változásokat. Ebből a szempontból kétségtelen, hogy a hidegháborús világrendszer végére hivatalosan 2002. november 21–22-én tettek pontot Prágában.
A kijelentés lényege a szovjet–orosz fenyegetés végérvényes megszűnte, annak elismerése, hogy ezúttal Oroszország tényleg a nyugati útra lépett, a demokrácia, a jogállamiság, a partnerség útjára. A hivatalos amerikai politika most az európaival némiképp ellentétben ezt a gondolatot sugallja, s általában Washingtonban szuperlatívuszokban beszélnek a Putyin elnök nevével fémjelzett új irányvonalról. E látásmód változását jelzi, hogy kevés szó esik immár az elnök KGB-s múltjáról, vagy kormányzásának első két – 2001. szeptember 11-ig tartó – évéről, amikor még kritikák össztüzét zúdították rá mindenhonnan, a sajtó elnyomása vagy Csecsenföld kapcsán.
De vajon mennyire biztos ez a kötelék, melynek lehetőségét az Amerika elleni terrortámadás teremtette meg, teátrális díszletek mellett Rómában öntötték formába idén májusban, a pecsétet pedig Prágában ütötték rá a múlt héten? Aki ismeri az orosz történelmet, az alighanem ragaszkodik szkepticizmusához ezúttal is, s kérdések felvetésével kezdi ki a fenti kijelentéseket. Meddig lesz, lehet hatalmon Putyin, aki mára az őt hatalomra juttató csoportokon túlnőve, kivételes egyéniségével állt a megújulás élére, s vált annak ikonjává? Akarja-e, tudja-e mandátuma során annyira demokratizálni Oroszországot, hogy később, egy kevésbé karizmatikus vezető esetén se törjön meg a fejlődés vonala? Lehet-e, és ha igen, milyen gyorsan úrrá lenni a demokráciát sosem tapasztalt orosz társadalom és elithálózat inerciáján? A nyugati világrendszerbe tagolódásért, a globalizáció kegyeltjeinek sorába állásárt cserébe hosszú távon fel tudja-e adni Oroszország történelmi öntörvényűségét?
A NATO jövőjének s a szemünk előtt zajló folyamatoknak ezek a felvetések fontos részét, előfeltételét képezik – ám csak az egyik oldalát. A tény ugyanis, hogy Oroszország integrációjával párhuzamosan a feszültség jelei mutatkoznak a szövetség tradicionális – transzatlanti – kapcsolataiban Európa és Amerika között is, persze beárnyékolhatja és jelentéktelenné teheti ezeket a mozgalmakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.