Nácizzuk le a katolikusokat

Haklik Norbert
2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét megkaptuk. Bele az antiszemita arcunkba, ahogy illik. Ezúttal nem Eörsi István futattatott eszmét a Népszabadságban a jobboldali szavazók fasizmus iránti őszinte lelki igényéről, és nem Kertész Imre nyilatkozott német lapoknak a hazánkban leplezetlenül tomboló antiszemitizmusról és a „nyíltan nácikról”. Nem is baj ez, hiszen a Népszabadságot nem olvassa mindenki, és Kertész nyilatkozatait sem figyeli boldog-boldogtalan, így a hatás a fentebbi esetekben nem lett volna maradéktalanul kielégítő. Úgy kell fasisztázni, hogy ha aztán mégis jogi útra terelődne a dolog, akkor a művészi és a szólásszabadság megsértésére hivatkozva lehessen ellentámadásba lendülni. És ha mindezt olyanformán sikerül megvalósítani, hogy az ember úton-útfélen az ő fasiszta, náci és antiszemita voltát hirdető plakátokba, szórólapokba vagy ingyenes programfüzetekbe botlik, akkor az már valóban felülmúlhatatlan örömöt szerez némelyeknek.
A fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő Budapest Film jóvoltából néhány napja utcai plakátok, valamint húszezer példányban kiadott szórólapok hirdetik azt, hogy a római katolikus vallás és a nácizmus azonos. A korábban Oscar-díjjal jutalmazott rendező, Costa-Gavras Ámen című alkotását népszerűsítő plakátokon és reklámanyagokon egy római katolikus kereszt, valamint a horogkereszt kombinációja látható.
A film egyébként arról szól, hogy egy jólelkű SS-tiszt megpróbálja rábírni XII. Piust arra, hogy lépjen fel a holokauszt ellen, ám a pápa hallgat. Persze ebben az ügyben most már épp maga a film a legkevésbé érdekes. Ezt a Budapest Film munkatársai is jól tudják, miképpen azt is, hogy a botránynál nem létezik jobb reklám. Ezért lehetett, hogy Berecz Katalin a filmforgalmazó cég képviseletében már hétfőn azt nyilatkozta, hogy számít a katolikus egyház esetleges tiltakozására. Következésképp a Budapest Filmnek mindegy, hogy mi, csak reklám legyen. Húszezer szórólap kinyomtatásának költsége megér egy országos botrányt. Az pedig, hogy a Budapest Film a legnagyobb magyarországi felekezet több mint ötmillió tagjának a becsületébe gázol bele, kit érdekel? Fő, hogy a botrány után majd dől a lé.
A filmforgalmazó vállalat néhány lapban is megpróbálta elhelyezni a film reklámanyagát, amelyről sokat elárul, hogy még a Mai Nap című bulvárlap is megtagadta a közzétételét. Nem úgy, mint a Pesti Műsor – amely lap e heti számának címlapján már az ominózus plakát fog díszelegni –, vagy a Demszky Gábor mellett oly feltűnően kiálló Pesti Est, amely a filmnek rögvest különszámot szentelt, hogy annak belső oldalain hirdesse a katolikusok náci mivoltát. Ebből az apró momentumból talán arról is képet alkothatunk, kinek az érdekeit szolgálja a nemzeti-keresztény értékrend híveit provokáló akció.
Már csak az a kérdés, hogy a világnézeti és vallásszabadság védelmének önjelölt bajnokai mit szólnának akkor, ha netán éppen egy Dávid-csillag folyna egybe a horogkereszttel egy film plakátján, mondjuk, halott palesztin kisiskolásokkal a háttérben. Vajon akkor is hallgatnának-e a másság tiszteletét prédikálók? Vagy mások vallási meggyőződésének tisztelete és a tolerancia mégsem mindenkire érvényes? Netán arról van szó, hogy némelyek felekezeti alapon megkülönböztetik a római katolikusokat, mondván: velük szemben olyasvalamit is meg szabad engedni, amit másokkal nem? Végül: nem félnek egyesek, hogy a folytonos provokációk hatására egyszer csak elfogy a jelek szerint nap mint nap büntetlenül megalázhatók türelme?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.