Növekvő munkanélküliség

Az utóbbi három hónapban tovább növekedett a munkanélküliségi ráta, amely ismét elérte a 5,9 százalékot, így 0,4 százalékkal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A foglalkoztatási helyzet a már előre bejelentett újabb tömeges elbocsátások miatt – mint a székesfehérvári IBM, vagy a Dunaferr és a Mol várható nagy létszámú leépítése – az év hátralévő időszakában és jövőre drasztikusan romlik majd.

Mayer György
2002. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi három hónapban a nemzetközi szinten összehasonlítható munkanélküliségi ráta 5,9 százalék volt, ami 0,4 százalékponttal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. A munkanélküliek száma augusztus–október hónapokban 243 ezerre nőtt, ami 15 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbi értéket – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi tájékoztatójából. A vizsgált időszakban a munkavállaló korú népesség 64,7 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A foglalkoztatottak száma az utóbbi három hónap átlagában 3,893 millió fő volt, csaknem annyi, mint az előző év azonos időszakában. Az EU-országokban az időszak középső hónapját jelentő szeptemberben a munkanélküliségi ráta átlagosan 7,5 százalék volt.
A KSH kimutatása szerint a munkanélküliek 44,9 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, a tartósan munkanélküliek aránya 1,5 százalékponttal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,2 hónap volt, ami hasonlóan alakult, mint egy évvel korábban. A 15–24 éves fiatalok aránya az összes munkanélkülin belül 26,2 százalék, az ebbe a korcsoportba tartozók munkanélküliségi rátája 13,3 százalékot ért el, ami 2,2 százalékponttal magasabb az egy évvel korábban mértnél. Az EU-országokban erre a korcsoportra vonatkozó munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapjában 15,3 százalék volt. Az adminisztratív forrásból származó statisztika szerint október végén a regisztrált munkanélküliek száma 328 ezer volt. A nyilvántartott munkanélküliek közül 105 ezer fő kapott munkanélküli-járadékot, négyezren jövedelempótló támogatásban, míg az utóbbit felváltó rendszeres szociális segélyben 104 ezren részesültek. Az ismét emelkedésnek indult munkanélküliség drasztikus növekedését jelzi előre, hogy ezekben az adatokban még nem szerepelnek a nagyobb létszámot érintő, már bejelentett csoportos leépítések, így többek között a székesfehérvári IBM 3700 dolgozóját érintő, a Dunaferr privatizációs elképzeléséhez elkészített tanulmány szerint a jövő év végéig várható 3500 fős leépítés, valamint a Mol csaknem 2500 dolgozójának legutóbb jelzett elbocsátása.
***
Versenyképtelen a versenyszféra. Elsősorban a versenyszférában bekövetkezett leépítések miatt növekedett meg a munkanélküliség, amelynek emelkedése valóban jelentős a tavalyi évhez viszonyítva – mondta érdeklődésünkre Barta Attila, a Kopint-Datorg Rt. tudományos főmunkatársa. Szerinte júniustól érzékelhető igazából a munkanélküliek számának emelkedése, miközben a foglalkoztatottak számában stagnálás, esetleg kismértékű növekedés regisztrálható. Ez főleg annak tudható be, hogy a költségvetési szektorban végrehajtott jelentős béremelés hatására többen vállaltak munkát ezekben az intézményekben. Belyó Pál, az Ecostat KSH Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója a konjuktúra visszaesésének tulajdonítja a munkanélküliség emelkedését. A vállalatok bizalmi indexe azt jelzi, hogy kivárnak az újabb beruházások megkezdésével. Évek óta gondot jelent a pályakezdők magas munkanélküli-aránya, melyen várhatóan az uniós csatlakozást követően megnyíló külföldi munkavállalási lehetőség változtathat majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.