Önpusztító népek

Szentesi Zöldi László
2002. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belgiumi Liege-ben a múlt héten nemzetközi konferenciát tartottak az öngyilkosságok megelőzésének lehetőségeiről. Orvosok, pszichológusok, szociális munkások, politikusok próbáltak választ találni a kérdésre, mi lehet az oka annak, hogy Belgiumban vezető halálok lett az öngyilkosság.
A tudományos kutatás számára meglehetősen aggasztó számadatok – a tízmilliós Belgiumban évente mintegy 2200 öngyilkosságot követnek el – nemcsak Nyugat-Európában, hanem szűkebb régiónkban is folyamatos társadalmi-egészségügyi problémákat jeleznek.
A vallon területeken a 15 és 24 év közötti férfiaknál az öngyilkosság a második halálozási ok, a 25–34 éves férfiaknál viszont még aggasztóbb a helyzet: ebben a korcsoportban az öngyilkosság az elhalálozások vezető okává lett Belgiumban.
Száz évvel ezelőtt sokan azt hitték, hogy az Európában elkövetett öngyilkosságok felekezeti okokra vezethetők vissza. Ez a feltevés abból fakadt, hogy kontinensünk protestáns országaiban többen dobják el önként az életüket. Ám a jelenség alaposabb vizsgálata után kiderült, hogy a magyarázat nem kielégítő. Sokkal közelebb kerül az igazsághoz, aki az egyes országok közötti éghajlati különbségekkel, az északi és déli népek eltérő jellembeli sajátosságaival magyarázza az öngyilkosságokat. Valóban: Európában hosszú ideje az északi országok vezetnek a szomorú statisztikában (most Belgium is kétes hírnévre tett szert azzal, hogy immár a problémásabb országok közé sorolható), a skandináv országok közül Finnországban igen magas az arányszám – hazánkkal együtt –, sokáig „dobogós” helyen állt. Az utóbbi tíz évben csökkent a finnországi öngyilkosságok száma, de továbbra is Észak-Európában, egészen pontosan a balti államokban – Litvániában (100 ezer lakosra jutó 51 esettel), Észtországban (38), Lettországban (36) – a legsúlyosabb a helyzet.
A kutatók felfigyeltek arra is, hogy a posztkommunista országokban magasabb az öngyilkosságok száma, mint a nyugati államokban. Az önpusztítás kétségkívül politikai jelenség is: az egyes társadalmakban a „meghívott halál” pontos lenyomata az átalakulásoknak, az emberek egyéni és közösségi szabadságfokának. Jó példa erre a listavezető Litvánia: a XX. század első felében öt és kilenc között ingadozott a 100 ezer emberre vetített öngyilkossági mutató, majd drasztikusan növekedni kezdett, amikor a Szovjetunió bekebelezte a kis balti államot. A hatvanas években ez a szám némileg csökkent, majd látványosan visszaesett a gorbacsovi peresztrojka idején – ez utóbbi elválaszthatatlan a litván függetlenségi törekvésektől és az országban eluralkodó általános derűlátástól. A mára ismét felszökött litván mutatók súlyos társadalmi válságra utalnak, akárcsak az egész világot sokkoló magyarországi öngyilkossági arányszám a hetvenes években.
Egy-egy nemzet tagjai nem csak a saját hazájukban, anyaországukban pusztítják magukat. A magyarságot hosszú évtizedek óta „öngyilkos népnek” tartják – a kilencvenes évek visszaesése után három éve sajnos ismét növekszik önpusztító hajlamunk –, és a határon túli magyarság is veszélyeztetettebb az ottani többségi nemzeteknél. Romániában három, magyarok által sűrűn lakott megye – Hargita, Kovászna és Brassó – vezet az országos statisztikában. Los Angelesben arányában sokkal több magyar lesz öngyilkos, mint mexikói, koreai vagy éppen született amerikai. Oroszország mutatói (41) még a posztkommunista térségben is különösen magasnak számítanak, de figyelemre méltóak az orosz „anyanemzethez” ezer szállal kapcsolódó Fehéroroszország (38) adatai is. A három balti állam rendkívül magas mutatóit tovább növeli az ott élő nagyszámú orosz lakosság öngyilkos hajlama. A közép-ázsiai országok közül a sok oroszt polgárai között tudó Kazahsztánban (37) riasztóan magas a szám, azokban az utódállamokban azonban, ahol kevesebb orosz él, jóval alacsonyabb ez a mutató (a cseppet sem rózsás helyzetben lévő Örményországban, Azerbajdzsánban és Grúziában még az ötöt sem éri el).
Amikor Magyarország vezette az öngyilkossági statisztikákat, a kutatók felfigyeltek rá, hogy a világviszonylatban is kimagaslóan nagyszámú dél-alföldi öngyilkosságok lánca nem szakadt meg a trianoni határvonalnál: a Szeged környéki, szinte tömeges méreteket öltő önpusztítás az észak-bácskai területre is átterjedt. Ez azt bizonyítja, hogy a történelmi, nemzetkarakterológiai jegyek igen fontosak a jelenség kutatásában.
A volt Jugoszlávia esete arra világít rá, hogy az egyes területek gazdasági fejlettségével növekvő öngyilkossági hajlam járhat együtt. A régió vezető államának számító Szlovénia (33) után Horvátország (25) következik, majd Bosznia-Hercegovina (15) és Macedónia (10). Kétségtelen, hogy a társadalmi és gazdasági állandóság érzése kedvező hatással jár az öngyilkosságok számának alakulására is: Nyugat-Európa szervesen fejlődő társadalmaiban többé-kevésbé kiegyensúlyozott, és nyomon követhető az önpusztítás mértéke, nem áll küszöbön statisztikai robbanás.
Régóta köztudott – és ebben a tekintetben nincs különbség az egyes országok között –, hogy a magányos, idős vidéki emberek a legveszélyeztetettebbek. Általában a férfiak hajlamosabbak önként eldobni életüket. A végrehajtás módját illetően különbség tapasztalható a nemek között: a férfiak a keményebb, kíméletlenebb (lőfegyver, akasztás), míg a nők a kevésbé fájdalmas módszereket (gyógyszer, gáz) választják. Ha valakinek a családjában előfordult már öngyilkosság, az illető hajlamosabb lehet hasonló tett elkövetésére. Egy-egy településen az öngyilkosság modellé, megoldást kínáló cselekedetté válhat: amikor a Szegedtől nyugatra fekvő falvakban és a környező tanyavilágban (Ruzsa, Ásotthalom stb.) megszaporodtak az öngyilkosságok, sokan az ismert példák alapján jutottak arra a következtetésre, hogy egyéni kudarcaikra, családi problémáikra ez az egyetlen megoldás.
Vannak olyan országok, ahol az önpusztítás általános szokás bizonyos élethelyzetekben. A nepáli gurka törzs fiai hosszú ideje a brit hadseregben teljesítenek szolgálatot. Egy-egy toborzás után az elutasított gurka ifjak tömegesen követnek el öngyilkosságot, mert személyes kudarcként, a közösség előtt vállalhatatlan szégyenként élik meg alkalmatlanságukat. A megoldás aligha merülhet ki abban, amit a hadsereg vezetői tesznek jelenleg: ha szerződést nem, némi aprópénzt adnak az elutasított jelentkezőknek, így ösztönzik őket arra, hogy visszatérjenek falujukba. Ettől függetlenül a gurkák között minden toborzás befejeztével akad olyan, aki szakadékba veti magát, és a probléma súlyát jelzi, hogy mind ez ideig sok százan dobták el maguktól így az életüket. Megoldást az jelenthetne, ha a brit hadsereg illetékesei feltérképeznék a tőlük oly sok tekintetben különböző gurka közösség kulturális hátterét, értékrendszerét, hagyományait, és nem pénzzel, hanem a konfliktus alapját képező erkölcsi ítéletek tompításával óvnák meg az emberi életeket.
Az európai értékrendben mindig is meghatározó volt a híres emberek példája. Thomas Carlyle skót esszéíró nyomán ma is hajlamosak vagyunk úgy tekinteni a történelmet, mint a kiemelkedő képességű emberek, a „hősök” életrajzát. Amikor egy társadalomban közmegbecsülésnek örvendő közszereplő, művész, politikus, író követ el öngyilkosságot, az eset akár egy-egy korszak jelképévé is válhat. Az orosz Szergej Jeszenyin és a magyar Latinovits Zoltán tragédiája társadalmi vitákat, nemzedéki szembenállást, politikai nyugtalanságot tükrözött. Ilyen értelemben bátran kijelenthető: az öngyilkosság nem pusztán magánügy, mert ha egy ember önkezével vet véget életének, akkor kulturális háttértől, felekezeti hovatartozástól és politikai berendezkedéstől függetlenül a társadalmi felelősség is tetten érhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.