Fél éve tart a Medgyessy-kormány gátlástalan hazugságpropagandája, a politikai ellenfelei likvidálását célzó hajtóvadászat. Fél éve kényszeríti a kabinet politikai megrendelések teljesítésére a rendőrséget és az adóhatóságot – jelentette ki napirend előtt Áder János (Fidesz). A politikus felhívta a figyelmet, hogy a kormányváltás óta az adóhatóság eddig tízszer annyi célzott vizsgálatot indított, mint a teljes előző ciklus idején. Keller Lászlóra utalva kijelentette: Nagyotmondó László múlt év végén az M3-as autópálya építésével kapcsolatban tett feljelentése ügyében megtagadta a nyomozást az ügyészség. – Nagyotmondó László SZDSZ-es barátaival négy évig vádolta az APEH korábbi elnökét, hogy adatokat töröl az adóhatóság rendszeréből. Az APEH új elnökének vizsgálatai kiderítették, hogy a hosszú bájtok éjszakája csak az MSZP-s és az SZDSZ-es politikusok fantáziájában létezett – fogalmazott.
Kitért arra is, hogy az ÁSZ nem állapított meg törvénysértést a korábbi ifjúsági tárca közbeszerzési eljárásaiban, és a Hídember című filmmel, valamint a Terror Házával összefüggésben elhangzott állítások sem bizonyultak helytállónak. – A törvénytelen eszközökkel folytatott, alaptalan rágalmazásokra épülő politikai hajtóvadászat célja a figyelemelterelés a jövő évi béremelések elmaradásáról, a 400 milliárd forintos állami vagyon várható „lenyúlásáról”, az „MSZP korábbi és mostani disznóságairól” – mondta Áder János. – Vajon miért nem kelti fel az „üvegszemű” politikai államtitkár érdeklődését egyes szocialista politikusok vagyongyarapodása? – kérdezte Áder, jelezve, hogy a 100 leggazdagabb magyar között négy MSZP-s politikus szerepel: Kapolyi László országgyűlési képviselő, Máté László, az MSZP egykori pénztárnoka, Nagy Imre, a KISZ KB volt vezetője és Gyurcsány Ferenc, Medgyessy Péter tanácsadója. Válaszában Kiss Elemér kancelláriaminiszter közölte: reméli, hogy az eljárások eredményeként az előző ciklusban elfolyt sok milliárd forintból valami visszajut az ország kasszájába. Cáfolva a politikai megrendelések létét, leszögezte, hogy a szóban forgó vizsgálatokat az ügyészség felügyeli, amely nem a kormány irányítása alá tartozik.
Napirend előtt Kelemen András (MDF) azt hangsúlyozta, hogy Magyarország felelősséggel tartozik a határon túli magyarságért. – El kell érni, hogy az EU hatékony eljárásokat fejlesszen ki a kisebbségek védelmére – mondta. Kovács László külügyminiszter kijelentette: Magyarország EU-tagállamként és a szomszéd államokkal kialakított jó viszonya által többet tehet a határon túl élő magyarok érdekében.
Az éles, kétperces viták határozták meg tegnap a jövő évi költségvetés vitájának alaphangját a parlamentben. Hosszas szócsata bontakozott ki többek között az önkormányzatok finanszírozásáról, a jóléti kiadásokról, az autópálya-építésekről és a privatizációról.
Lamperth Mónika belügyminiszter szerint a költségvetésben az önkormányzatok számára elkülönített összeg a saját bevételeikkel együtt elegendő lesz 2003-ban. Több fideszes képviselő – például Babák Mihály, Kovács Zoltán és Bóka István – ezzel szemben arra hívta fel a figyelmet: az idei béremelés jövő évi, 240 milliárdos szükségletéhez képest csak 117 milliárd forintot különítenének el erre a célra jövőre. Az ellenzék szerint a jövő évi büdzsé legnagyobb vesztesei az önkormányzatok és a rendőrség.
Tóth Imre (Fidesz) arra hívta fel a figyelmet: az önkormányzatok elvben ugyan egyenlők, de Budapest főpolgármestere külön bejáratú tárgyalásokat folytat a pénzügyminiszterrel. Arra biztatta a vidéki polgármestereket, forduljanak a pénzügyi tárca vezetőjéhez.
Rogán Antal (Fidesz) azt kifogásolta: a kormány a költségvetési törvény részeként módosítani kívánja a tartós állami tulajdonban maradó vagyon körét, és a privatizációs bevételeket sem szerepelteti a tervezetben. Idézte a gazdasági minisztert, aki szerint az orosz tőke zöld lámpát kapott Magyarországon. Csak nem azért vannak már a spájzban az oroszok, mert esetleg Moszkvában még megvan a D–209-es teljes dossziémásolata? – kérdezte a képviselő. Veres János (MSZP) visszautasította a miniszterelnököt ért vádakat.
Kökény Mihály, a Szociális és Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára – Mátrai Márta kritikai megjegyzéseire reagálva – elmondta: különítettek el forrásokat szociális üdültetésre, családpolitikai intézkedésekre és a fogyatékosok támogatására.
Szalay Gábor (SZDSZ), a Gazdasági Minisztérium államtitkára elmondta: jövőre folytatódna a 38-as út és az M30-as autópálya Miskolcig tartó szakaszának építése, az M0-s keleti részének és a 4-es főút Vecsést és Üllőt elkerülő szakaszának beruházása.
„Nincs boszorkányüldözés.” Ellentétben a szocialista képviselőkkel, a fideszes politikusok minden egyes, számukra sértő parlamenti felszólalás miatt a bírósághoz fordulnak, pedig régen is voltak sértegetések, a személyem ellen irányuló is, de én sem foglalkoztam vele – nyilatkozta Keller László, a Miniszterelnöki Hivatal közpénzekért felelős államtitkára a Kossuth rádió Krónika Háttér című műsorában. A vizsgálatokról az államtitkár elmondta: szó sincs „boszorkányüldözésről”. (Cs. Sz.)
*
Lakásmaffia-albizottság alakult. A hattagú testületbe, mely tegnap alakult meg a parlamentben, az alkotmány- és igazságügyi, az önkormányzati és a rendészeti bizottság delegált képviselőket. A testület munkáját Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) vezeti, alelnökké Kosztolányi Dénest (Fidesz) választották. A bizottság a rendszeres munkát januártól kezdi meg, tevékenységének időtartamát egy évben határozták meg. A testület célja, hogy olyan jogszabályi környezetet teremtsen, amely meggátolja az önhibájukon kívül ilyen helyzetbe kerülő emberek kisemmizését. (MTI)
Sikoltozás, majd dráma – így hangoltak Kolozsváron a Paks elleni meccsre
