Pofon a turizmusnak

Mindössze 19 milliárd forintot – az ideinél tízmilliárddal kevesebbet – szán a kormány jövőre a turisztikai célelőirányzatra, miközben 13,3 milliárd forintot már a 2004–2005. évi büdzsé terhére kötne le – értesült lapunk. A parlament idegenforgalmi bizottságának elnöke 14 milliárdos többlettámogatást sürget jövőre.

2002. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pál Béla a Miniszterelnöki Hivatal turizmusért felelő politikai államtitkára a Magyar Nemzetnek azt állította: a jövő évi turisztikai pénzként tervezett 19 milliárd forintból 10,8 milliárdot az előző kormány már elköltött. Nem cáfolta információnkat, hogy további hétmilliárdra a Magyar Turizmus (MT) Rt.-nek van szüksége működéséhez. A jövő évi pénzeket a 2003-as célelőirányzat keretösszegének ötven százalékáig – azaz mintegy 9,5 milliárd forint erejéig – a 2004-es büdzsé terhére kívánják kipótolni, ráadásul a 2003-as keretösszeg húsz százalékáig – 3,8 milliárd forint erejéig – a 2005-ös költségvetést is meg akarják terhelni.
A jövő terhére történő gazdálkodást Pál Béla azzal magyarázta: az előző kormány a célelőirányzat ez évre betervezett 28 milliárd forintját a választásokig elköltötte, amellett, hogy megterhelte a 2003-as büdzsét is. Az államtitkár szerint emellett az ágazatnak azt is meg kell értenie: az egészségügy és a szociális szféra a 2003-as büdzsében elsőbbséget élvez a turizmussal szemben.
A támogatott területek közül változatlanul elsődleges a gyógyfürdő-felújítási program, s nem kizárt, hogy valamilyen támogatásban részesülhetnek a minőségi szálláshelyek számának növelését célzó beruházások is. A további fontos célokat az Országos Idegenforgalmi Bizottság javaslata alapján határozzák meg – mondta el Pál Béla.
Lasztovicza Jenő, a parlament turisztikai bizottságának elnöke úgy látja: 14 milliárd forint a hiányzik a 2003-as turisztikai előirányzatból. Kiss Elemér kancelláriaminiszter egy meghallgatásán ugyanis azt ígérte: a 2002-es 28 milliárd forintos célelőirányzat reálértéken 2003-ban is megmarad. A Pénzügyminisztérium által javasolt 19 milliárd forint azonban ezt messze alulmúlja. Lasztovicza szerint hibás az az érvelés is, amely szerint a 2004-es, illetve 2005-ös büdzsé terhére jövőre elköltendő milliárdok javítanak a helyzeten. Így ugyanis a két-három évvel későbbre tervezett fejlesztési lehetőségek kerülnek veszélybe. Nem látható előre, hogy az akkori gazdasági növekedés milyen fejlesztési források megteremtését teszi majd lehetővé. Lasztovicza szerint így a 2003-as büdzsében 33 milliárd forintot kellene előirányozni turisztikára. Az MT Rt.-nek tízmilliárdos költségvetés kell a marketingtevékenység javítására, a központi büdzsét terhelő, előzetesen felhasznált 10,8 milliárd forintos fejlesztési összeg mellé pedig újabb 12 milliárdot kell rendelni. A fejlesztési prioritásokon belül első helyre célszerű tenni gyógyfürdők felújítását célzó programot – különös tekintettel a budapesti fürdőkre –, illetve a szálláshelyek minőségének és számának emelését. A célelőirányzatból jövőre kellene finanszírozni a HACCP nevű minőségbiztosítási rendszer bevezetését is (ez uniós előírás az idegenforgalomnak), s folytatni kell az előző kormány balatoni programját. Szükséges a meglévő tóparti szállodák négycsillagossá fejlesztésének támogatása, a balatoni úszómedencék építésének elősegítése, és – ahol lehet – a lovas- és a konferenciaturizmus ösztönzése.
Pál Béla szerint jövőre a belföldi turizmust megfelelően élénkítheti, hogy az adómentesen beszerezhető utazási csekk összegét húszezerről ötvenezer forintra emelik. Az államtitkár szerint így a mai kétmilliárdról négy–hatmilliárd forintra nőhet az utazási csekkek forgalma. Hasonló élénkítő lépés az étkezési utalványok adómentes összeghatárának emelése (hideg élelem esetén kétezer, meleg ételnél négyezer forintra), s a falusi vendéglátás adómentes bevételeinek négyszázezerről hatszázezer forintra emelése. Az adótörvény-módosítások kapcsán Pál Béla elismerte: az éttermi szolgáltatásoknál 2003-tól viszont a mainál kedvezőtlenebbek lesznek az adószabályok. Utóbbiak forgalmi adója (áfa) ugyanis csak a közvetített szolgáltatás esetében igényelhető vissza, egyébként nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.