Republikánus győzelem

Republikánus győzelmet hozott a kedden megrendezett időközi választás az Egyesült Államokban. George W. Bush elnök pártja átvette a vezetést a szenátusban, megőrizte többségét a képviselőházban és néhány állam kormányzói székét is elhódította a demokratáktól.

Hírösszefoglaló
2002. 11. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megfigyelők szerint az elnök nagy részben saját kampánytevékenységének köszönheti, hogy a republikánusoknak sikerült a törvényhozás mindkét háza felett megszerezni az ellenőrzést. Az elnök ugyanis még mindig nagy támogatást élvez az Irak elleni támadást szorgalmazó politikája miatt.
Az elmúlt egy évszázadban George W. Bush a harmadik amerikai elnök, akinek pártja a félidős választásokon növelni tudta képviselőházi tagjai számát. Ez csak Franklin Roosevelt demokrata elnöknek sikerült 1934-ben, illetve a szintén demokrata Bill Clintonnak 1998-ban. Bush az első elnök, aki Ronald Reagan 1982-es, hasonló sikere után félidős választásokon újabb mandátumokat szerzett a szenátusban.
*
A szenátusi többség átvétele biztosítja, hogy Bush a törvényhozási eljárások teljes keresztmetszetében érvényre tudja juttatni akaratát. A győzelem ünneplése és az erőből való politizálás helyett azonban az elnök a jelek szerint úgy döntött, hogy kezet nyújt a demokratáknak. „Együtt kell dolgoznunk az ország javára. Az elnök együtt kíván működni a demokratákkal” – idézte az AFP Ari Fleischer Fehér Ház-i szóvivőt. Fleischer közölte azt is, hogy a választások után a Bush-kormányzat a belbiztonsági minisztérium felállítását célzó törvény elfogadását, valamint az amerikai gazdaság talpraállítását tekinti legfontosabb feladatának.
Megfigyelők szerint az eredmények mellett fontos a demokrácia szempontjából, hogy a korábbiaknál mintegy kétszer olyan drága, sokkal aktívabb kampány több embert tudott mozgósítani abban az országban, melyben a demokratikus részvétel tradicionálisan alacsony. Több fontos államból, köztük Dél-Dakotából és Missouriból is erős részvételi arányt jeleztek. Colorado államban a szavazásra jogosultak 65, Minnesotában pedig 56 százaléka járult az urnákhoz. Floridában, ahol a 2000-es elnökválasztáskor problémák voltak, teljes nyugalomban folytak a választások.
Az elnök számára kedvező visszajelzés, hogy öccse nagyarányú győzelmet aratott, és így megőrizheti floridai kormányzói székét. A szavazatok 24 százalékának öszszesítése alapján Jeb Bush 60 százalékos eredménnyel vezet kihívója, McBride (39 százalék) előtt. A Bush fiú győzelme történelmi pillanat a déli államban, hiszen itt még egyetlenegyszer sem fordult elő, hogy republikánus kormányzót újraválasszanak.
A választók megerősítették hivatalában New York szövetségi állam kormányzóját is, a republikánus, magyar származású George Patakit. Pataki már a harmadik, négyéves kormányzói időszakát kezdheti meg rövidesen, noha demokrata ellenfelei azzal vádolták, hogy a polgárok – New York elleni terrortámadáskor mutatott – kitartását méltató reklámfilmje nem volt tisztességes. A demokrata Kathleen Kennedy Townsend, a néhai Robert Kennedy, 1968-ban meggyilkolt egykori igazságügy- miniszter leánya elvesztette a Maryland kormányzójának posztjáért folytatott versenyt a republikánus Robert Ehrlichhel szemben.
A szenátus száz helye közül a republikánusok ötvenet biztosan megszereztek, de mivel Dick Cheney alelnök egyben a szenátus elnöke is, szavazatával biztosított többségük. Észak-Carolinában Elizabeth Dole, az egykori elnökjelölt, Bob Dole felesége nyerte a republikánusok színeiben a szenátusi helyért folytatott versengést.
A képviselőházban a demokrata frakció vezetője, Richard Gephard a várakozásoknak megfelelően kényelmesen nyert szülőföldjén, Missouriban, ám öröme nem lehet teljes, mert ellenfelei 223 fős többségüket 227-re tudták növelni az előzetes eredmények szerint.
***
Népszavazás helyi ügyekről. A választások mellett 40 államban 202 helyi témát bocsátottak népszavazásra kedden. A marihuána fogyasztását szabályozó törvények enyhítéséről szóló tervezetet Nevada, Arizona és Ohio szövetségi állam lakossága leszavazta. A javaslat kudarcával annak támogatói, köztük Soros György, John Sperling és Peter Lewis dúsgazdag vállalkozók is visszavonulót fújtak. Kaliforniában nemmel szavaztak arra a kezdeményezésre, hogy Los Angeles három önálló településre váljon szét: a belvárosra, Hollywoodra és San Fernandóra. A floridaiak megszavazták viszont azt, hogy a jövőben zárt munkahelyeken, illetve szórakoztatóipari helyiségekben tilos legyen a dohányzás. Tennesseeben a lakossági döntés értelmében a helyi alkotmányba foglalják majd a lottó legalizálását, s ezzel a jövőben már csak Hawaii és Utah állam területén marad továbbra is tiltott a szerencsejáték. Oregon államban a választók nemmel szavaztak két vitás kérdésre is: a génkezelt ételek címkéjükön történő megkülönböztetésére, illetve az egészségbiztosítás egységesítésére. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.