1996. július 21-ét írunk. Az atlantai olimpián a női 200 méteres gyorsúszás döntője zajlik. A világcsúcstartó Franziska van Almsick úszik a legjobb idővel a fináléba jutónak járó négyes pályán. De 1 perc, 58 másodperc és 16 századmásodpercnél nem a német csap elsőként a célba, hanem mellette, az ötösön Claudia Poll. Costa Rica ünneplésben tör ki: megszületett az ország történetében az első és mai napig az egyetlen olimpiai aranyérem.

Huszonkilenc évvel később Claudia Poll két másik Costa Rica-i válogatott úszóval – Marcela Cuestával és Manuel Rojasszal – közösen azzal vádolja korábbi edzőjét, Francisco Rivas Espinozát, hogy fizikailag, verbálisan és szexuálisan bántalmazta őket, számolt be róla az amerikai úszóportál, a SwimSwam.
Elsőként még 2024 decemberében Marcela Cuesta állt a nyilvánosság elé, amikor a Facebookon számolt be arról, hogy folyamatos bántalmazás áldozata volt úszóként. Most Claudia Poll színre lépése emelte új szintre az ügyet. Olimpiai bajnokként, ráadásul Costa Rica egyetlen olimpiai bajnokaként súlya van a szavának, és gyomorforgató részleteket árult el arról, hogy a napjainkban 75 éves Francisco Rivas állítólag hogyan bánt vele.
Az olimpiai bajnok vallomása: Minden létező módon bántalmaztak
Az úszók azt állítják, azért tépik fel most a sebeket, hogy mások, főleg kiskorúak ne válhassanak hasonló áldozatokká a jövőben. Korábban több szervezetnek jelezték sérelmeiket, de például a vizes sportok országos szövetsége hivatalból elévültnek nyilvánította az ügyet. Egyedül a Costa Rica-i olimpiai bizottság foglalkozott a jelentésükkel.
Poll elmondása szerint a nemzeti szövetségben azt ígérték neki, hogy ha panaszt tesznek, akkor lépniük kell, ezért döntött úgy, hogy tanúskodik Marcela Cuesta mellett.
– Elindult a hivatalos eljárás, és nem történt semmi. De már nem félek, itt vagyok, hogy elmondjam a történetemet – jelentette ki Poll.
– Engem minden létező módon bántalmaztak… Minden formában – hangsúlyozta a ma 52 éves úszónő, aki az atlantai olimpiai aranya után 2000-ben, Sydney-ben két bronzérmet szerzett.

– Ha valaki nem járt a mi cipőnkben, nem tudhatja, min mentünk keresztül, és ez nemcsak ránk igaz, hanem minden más emberre is, akit valaha bármilyen bántalmazás ért. Empátiára van szükségünk – fogalmazott Poll, aki jelezte, vannak részletek, amiket csak tanúvallomás keretében mond el, de így is volt mit mesélnie.
Poll rámutatott: vele és a korábbi generációk sportolóival is elhitették, hogy az agresszió, a bántalmazás az egyetlen út a sikerhez.
– Valahányszor megkérdőjeleztem valamit, a válasz mindig agresszió volt – nyilatkozta. – Lekicsinylő megjegyzések. Amikor mégis megszólaltam, azt mondta nekem, hogy sötét vagyok. Az első, amit mondott nekem, miután megnyertem az olimpiát, az volt, hogy milyen gyenge időt úsztam. Ezzel akart lealacsonyítani.
„Használt óvszereket vett ki a kukámból” – Claudia Poll megrázó szavai
Poll elmondása szerint Rivas folyamatosan az ellenőrzése alatt tartotta, fenyegette és el akarta szigetelni őt a külvilágtól.
– Mindig átkutatta a személyes dolgaimat, hogy információkat szerezzen rólam – állította Poll. – Fizetett azért, hogy lehallgassák a beszélgetéseimet, majd visszamondta nekem azok tartalmát. Átkutatta a szemetesemet. Egyszer használt óvszereket vett ki az otthoni kukámból, fénymásolatot készített róluk, majd megmutatta, és követelte, hogy mondjam meg, ki használta őket.
Poll azt is elmesélte, hogy amikor az edző megtudta, hogy új párkapcsolatba kezdett, a partnerének azt mondta, bárkit megkaphat, csak őt nem, mert ő csak edzésre jó.
– Azért akart elszigetelni, hogy ne beszéljek, hogy ne mondjam el, mi történik velem. Mindezt azért mondom el, mert olyan törvényekre van szükségünk, amelyek valóban számítanak. Ezek a bántalmazások és visszaélések nem évülhetnek el.
Claudia Poll arról is beszélt, hogy csak pszichológiai segítséggel sikerült feldolgoznia a múltját.
– Hosszú önismereti munka és pszichológiai támogatás után megértettem, hogy én voltam az, aki felállt a rajtkőre, én voltam az, aki versenyzett, a siker az enyém volt és az is marad. Nem egy gyáva emberé, aki csak úgy lehetett fontos, ha elvette az én dicsőségemet.
Az úszóbotrányt feldolgozó riport:
Az ügyet feldolgozó oknyomozó rádió, az Interferencia megpróbált beszélni Francisco Rivas edzővel az ellene felhozott vádakról, de ő az ismételt hívásokra és üzenetekre nem reagált.
A magyar úszósportban Széchy Tamás miatt indult vizsgálat
Caludia Poll és Francisco Rivas történetével párhuzamosan Magyarországon is heves indulatok dúlnak a több olimpiai bajnok klasszis (Wladár Sándor, Szabó József, Darnyi Tamás, Rózsa Norbert, Czene Attila) egykori mestere, Széchy Tamás állítólagos szexuális indíttatású bántalmazásai miatt, miután nemrég könyv jelent meg a 2004-ben elhunyt, ellentmondásos edzőről.
Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke kezdeményezésére vizsgálóbizottság állt fel, hogy visszamenőleg felderítse Széchy Tamás sportolókkal szemben tanúsított magatartását.