Romlottak uniós pozícióink

Európa a jövőnk, Magyarország a hazánk – ez a Helmuth Kohl egykori német kancellártól kölcsönzött jelmondat lesz a Fidesz decemberi kongresszusának és európai uniós kampányának mottója – közölte Orbán Viktor volt miniszterelnök, miután konzultált az észt exkormányfővel, Mart Laarral. Mindkét politikus hangsúlyozta: napjaink legfontosabb kérdése az, hogy az EU-val folytatott tárgyalásokon kormányaik milyen pozíciót tudnak kivívni a csatlakozás idejére.

Kis Ferenc
2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor beszámolt arról, hogy észt kollégájával és Martonyi János volt külügyminiszter, illetve Németh Zsolt külügyi bizottsági elnök részvételével „kiskonferenciát” tartottak azzal a céllal, hogy egybevessék ismereteiket a csatlakozási tárgyalásokról. A volt kormányfő szerint Mart Laar meglepve tapasztalta, hogy a magyar belpolitikában a hangsúly a tavaszi népszavazáson van az EU-csatlakozási tárgyalások és az elérhető pozíciók helyett. A referendum ügyében az egyetlen lényeges dolognak azt nevezte, hogy olyan szöveggel kapcsolatban kell majd kikérni a nép véleményét, amely utólag már nem változtatható meg. A szerződés szövege akkor tekinthető véglegesnek, ha az Európai Parlament már jóváhagyta – mondta a politikus.
Úgy ítélte meg, hogy Magyarország csatlakozási pozíciói az utóbbi fél évben csak rosszabbodtak, ennek szerinte alapvetően az az oka, hogy romlottak a tárgyalási feltételek, az EU a korábban ígértnél kevesebb pénzt szán a csatlakozó országoknak. Az egyik leglényegesebb problémának azonban azt nevezte, hogy a belépés kezdetétől teljesítenünk kellene a ránk eső befizetési kötelezettséget az EU felé, ugyanakkor Magyarország csak évek múlva kapná meg a teljes támogatást. A volt kormányfő úgy véli, nem fogadhatjuk el a beruházási adókedvezmények visszavonására irányuló uniós követelményt sem, mert ezzel 150 ezer magyar ember munkahelye kerülne veszélybe – hangsúlyozta a politikus.
Az alkotmánymódosítás kapcsán úgy fogalmazott: nem mondhatunk le a nemzeti függetlenségünkről, ez a szocialisták internacionalista álláspontját tükrözi, amely a Fidesz számára elfogadhatatlan.
Mindkét volt kormányfő hangoztatta: a közvéleménynek azzal a kérdéssel kellene foglalkoznia, hogy milyen EU-ban szeretnénk teljes jogú tagként élni. – Az utóbbi tíz évben csak azt hallottuk, mit kell tennünk az EU-ba kerüléshez, most eljött az idő, hogy kifejezzük, milyen Európai Uniót akarunk mi – fogalmazott Mart Laar, aki 1992-től 1994-ig, majd 1999 és 2002 között volt Észtország miniszterelnöke.
Mindkét exkormányfő hangsúlyozta: „nem akarunk kettős állampolgárságot, illetve egységes adórendszert”. Közös cél, hogy a nemzeti parlamenteknek minél nagyobb beleszólásuk legyen az EU döntéseibe.

Szócsata az exkormányfő szavairól. Az MSZP szerint Orbán Viktor kétszínű játékot űz, ugyanis néha úgy tesz, mintha Magyarország európai uniós csatlakozásának elkötelezett híve lenne, ugyanakkor időről időre kijelentéseivel támadást indít az ország sikeres integrációs törekvései ellen. Mindezt Nyakó István, az MSZP szóvivője közölte az MTI-vel. Nyakó elmondta: Orbán Viktor miniszterelnökként még elfogadta, hogy az EU a belépő országok egyes önként átadott hatásköreit gyakorolja. A Fidesz országos elnöksége újabb vádaskodásnak tartja az MSZP szóvivőjének nyilatkozatát. Orbán Viktor kijelentéseivel nem tett mást, mint megismételte a párt álláspontját, vagyis, hogy Magyarország ne adjon át többet a szuverenitásából, mint amenynyit az unió kérése szükségessé tesz – összegezhető az ellenzéki párt közleménye. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.