A politikai elemző rámutatott:
Brüsszel nem élesítette a viszonvámokat a jelenleg is folyó tárgyalások sikerében bízva, ez egyfajta tárgyalási taktikának is felfogható.
Vámháború két fronton? – Brüsszel veszíthet
Kiszelly Zoltán szerint Von der Leyen ugyanazt a hibát követi el, amit korábban Trump: kétszeres nyomás alá helyezi saját gazdaságát.
Az EU részéről látszólagos volt a diverzifikációs szándék, de egy kétfrontos vámháborút nem lehet megnyerni
– hangsúlyozta. A szakértő arra is figyelmeztetett, hogy „a német gazdaság rendkívül kitett a kínai piacnak és az olcsó kínai termékeknek, amit a bizottság elnökének is figyelembe kellene vennie a stratégiai döntések során”.
Trump lépése új helyzetet teremt – milyen válaszlépés várható az EU-tól?
A most bevezetett 30 százalékos vám súlyosan érintheti az uniós exportőröket, különösen az autóipar, a gépgyártás és az agrárszektor területén.
Miközben Washington új gazdasági nyomásgyakorlási eszközöket vet be, Brüsszel Ursula von der Leyen politikai túlélésére és belső hatalmi harcaira koncentrált – ezzel pedig komoly diplomáciai lehetőséget szalaszthatott el.
A bizottság elnöke megerősítette: az EU készen áll arra, hogy augusztus 1-jéig folytassa a tárgyalásokat a megegyezés érdekében. Hozzátette:
Minden szükséges lépést meg fogunk tenni az uniós érdekek védelmében, ideértve arányos ellenintézkedések bevezetését is, amennyiben ez indokolttá válik
– fogalmazott Von der Leyen.
Kiszelly Zoltán úgy összegezte:
Ha Brüsszel válaszol a vámokra, Trump valószínűleg tovább emelné a terheket – az EU-nak tehát óvatosan kell lépnie.
Az biztos: a transzatlanti kereskedelmi kapcsolatok újabb feszültségzónába kerültek, mely immár a tagországok versenyképességét is kockára teszi.