Röviden

–
2002. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament dönt Verespatakról?
A romániai Verespatakon tervezett aranybánya megnyitásának engedélyezéséről a kérdés súlyossága miatta a román parlamentnek kell döntenie – jelentette ki sajtótájékoztatóján Petru Lificiu román környezetvédelmi miniszter. Ígéretet tett rá, hogy Magyarországot is bevonják a terv elemzésébe. A román miniszter elmondta, hogy a bánya megnyitását tervező Gold Corporation társaság eddig csak az üzemeltetési terv ismertetőjét nyújtotta be a minisztériumhoz. Kóródi Mária miniszter örömmel vette tudomásul román kollágája ígéretét a magyar fél bevonására – derül ki a tárca közleményéből. Kóródi szerint így nem fordulhat elő, hogy Magyarországot a tiszai ciánszennyezéshez hasonló tragédia érje. (MTI)

WWF: aggályok az EU miatt
A WWF Magyarország több szempontból is kritizálja azt a francia–német egyezséget, amely a múlt pénteken az Európai Unió kormányfőinek csúcstalálkozóján született. A megállapodásból leginkább a közös agrárpolitika megreformálásának szándékát hiányolja a természetvédő szervezet. Az agrárpolitika jelenlegi formájának alkalmazása ugyanis csatlakozásunk után hazánk természeti értékeit fenyegeti – közölte a neves szervezet hazai irodája. (wwf.hu)

Segély Ukrajnának
A környezetvédelmi tárca 215 millió forintos segélyt nyújt Ukrajnának – erről írt alá kormányközi megállapodást a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM), valamint az ukrán állami vízgazdálkodási bizottság. A KVM közleménye szerint a megállapodás a kárpátaljai árvízvédelmi, vízminőség-előrejelző és riasztórendszer fejlesztéséről szól. A humanitárius segély a műszaki eszközök beszerzését és a rendszer kivitelezését fedezi. (MTI)

Zölddé lett halászok
A Fülöp-szigetek partvidékén élők évek óta kutatnak tengeri teknősök tojásai után, amiket fészkenként ötszáz pesoért – körülbelül 2500 forintért – értékesítenek. Az egyik parti közösség tagjai ugyanakkor összegyűjtik és keltetőbe viszik a talált tojásokat, ahol a teknősbébik kikeléséig vigyáznak rájuk. Tevékenységük a Fülöp-szigeteki Vidék Helyreállítási Mozgalom részeként zajlik, amely ENSZ-forrásokból fizet a tojásmentő halászoknak. – Bűnösnek tartjuk magunkat, hogy annyi teknőst lemészároltunk – ismerte el az egyik zölddé lett halász. (greenfo.hu)

A jobb levegő életet ment
A kutatók megállapítása szerint a levegő minőségének javulása szó szerint életet menthet. A javulás a közlekedésben létrejövő szennyezőanyag-kibocsátás és a szmog csökkentésével érhető el. Ezt igazolja, hogy amikor 1990-ben az írek Dublinban betiltották a szén használatát, a tüdő- és szívbetegségek száma azonnal csökkent. A dublini St. James-kórház professzora, Luke Clancy állítása szerint a légúti megbetegések száma az előző évhez képest 116-tal, a szív és érrendszeri megbetegedéseké pedig 243-mal csökkent. (zoldmagazin.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.