Sejtszaporítás világszínvonalon

Halász Miklós
2002. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan olyan bőrbankot hoznak létre Szegeden, ami az elképzeléseket megismerve világviszonylatban is egyedülállónak számít. Hasonló jellegű intézmény Európában csak a németországi Freiburgban működik, ám a leendő szegedi központ méreteiben azt is felülmúlja majd. A bőrbankalapítás első lépése már megtörtént, hiszen az Oktatási Minisztérium által meghirdetett nemzeti kutatás-fejlesztési program pályázatán a Tisza-parti konzorcium sikeresen vett részt a Bőrsejttenyésztés transzplantációja és bőrbank létrehozása című projekttel. A nagy horderejű lépésről a konzorcium vezetője, Kemény Lajos, a szegedi bőrklinika professzora elmondta, az Oktatási Minisztériumtól 170 millió forintot kaptak, amiből hozzáláthatnak a sejttenyésztő laboratórium felállításához.
A szegedi Szent-Györgyi Albert-orvoscentrum klinikájának munkatársai az elmúlt húsz évben világraszóló kutatási eredményeket értek el az emberi bőrsejtek tenyésztésében. Kemény professzor szerint, mivel sok külföldi szakember jár továbbképzésre a Tisza partjára, fennállhat annak a lehetősége is, hogy a szellemi terméket elvigyék az országból, és a bőrsejttenyésztés nagyipari technológiáját másutt valósítsák meg. Ezért is fontos a most kapott támogatás, mert magja lehet annak, hogy a félmilliárd forintos befektetést igénylő bőrbank felépüljön.
A sajátbőr-transzplantációhoz szükséges sejttenyésztésbe azért kezdtek a szegedi klinikán, mert elszaporodtak az égési sérülések, nőtt a cukorbetegség következtében nem gyógyuló fekélyek és a vérkeringési zavarok miatt kialakuló bőrbajok száma. Sok felnőtt és gyermek szenvedett (és szenved) égési sérülést. Hagyományos módon őket úgy kezelték, hogy testük ép felületéről kioperálták a bőrrészeket, és azzal pótolták az égett részeket. Ez az eljárás nemcsak költséges, de hegek keletkeztek a kimetszés helyén. A bőr hiányának pótlására olyan eljárást dolgoztak ki Szegeden, amellyel – laboratóriumi körülmények között – felszaporítják a beteg saját bőrsejtjeit. Az elmúlt húsz év alatt a találmányt tökélyre fejlesztették. Ma már elegendő két-három hét ahhoz, hogy megtízszerezzék a levett sejtek mennyiségét. Ráadásul a sajátbőr-transzplantáció számos előnnyel is jár, hiszen nem terheli az immunrendszert, s a szervezet a kilökődés veszélye nélkül fogadjabe a sejteket.
Kis mennyiségben a bőrsejttenyésztést „futószalagon” végzik ma a szegedi klinikán, ám a mostani anyagi segítséggel létrejövő, nagy teljesítményű sejttenyésztő laboratórium már nemcsak a magyar, hanem a külföldi igényeket is kielégíti. Nemzetközi központként működik majd az új létesítmény, ahová a világ bármely pontjáról küldhetnek bőrsejtmintát szaporításra. A bőrbank elengedhetetlen része lesz a logisztikai háttér, hiszen egész Európára megszervezik a mintavételt és a sejtszállítást. A rendszert kiegészítik szaktanácsadói és oktatói hálózattal, különben nem tudják kiépíteni a kapcsolatot a bőrsejtgyár és a felhasználó között. Kemény professzor nem titkolja: lehetséges, hogy Freiburgon kívül másutt is létrehoznak bőrbankot, ám a szegedieknek tetemes az előnyük. Amíg külföldön a sejttenyésztés gyorsításához adalékanyagot használnak, addig a Tisza partján csak a beteg sejtrészecskéit veszik igénybe, s ettől kockázatmentesebb a gyógyítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.