Strasbourg kiálla bővítés mellett

Óriási többséggel hagyta jóvá tegnap az Európai Parlament azt az állásfoglalást, amely szerint 2004-ben tíz tagjelölt ország csatlakozhat az Európai Unióhoz. A strasbourgi testület támogatta azt a kérést, hogy a csatlakozás utáni első években egyetlen új tagállam se válhassék nettó befizetővé, s azt is elfogadta, hogy az új tagállamok a csatlakozás után ne kerüljenek annál rosszabb pénzügyi helyzetbe, mint amilyenben közvetlenül a csatlakozás előtt voltak.

Ruff Orsolya
2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedvezően ítéli meg Magyarország felkészültségét az a bővítési jelentés, amelyet az Európai Parlament ugyancsak tegnap hagyott jóvá a csatlakozásra váró országok helyzetéről. Szájer József (Fidesz) lapunknak nyilatkozva úgy vélte, korrekt dokumentum született, amely kimondja, hogy Magyarországnak az EU tagjává kell válnia, és hogy hazánk készen áll a csatlakozásra. Üdvözli a jelentés az ország kedvező gazdasági fejlődését, külön hangsúlyozva az európai viszonylatban is kiemelkedő gazdasági növekedést, az alacsony inflációt és munkanélküliséget. Ugyanakkor a dokumentum elkészítője, Luís Queiró szerint aggodalomra ad okot a költségvetés hiánya, és arra buzdítja a magyar döntéshozókat, hogy mihamarabb találjanak megoldást a problémára. A státustörvény kapcsán a dokumentum a szomszédokkal való további tárgyalások folytatását szorgalmazza. A dokumentum ezenkívül pozitívan értékeli, hogy Magyarországon mind több figyelmet fordítanak a roma kisebbség helyzetére.
A jelentés szerint a médiatörvény elfogadása lehetővé teszi az audiovizuális fejezet lezárását, egyúttal felhívja a kormányzatot, hogy segítse elő a média pluralizmusát és a sajtószabadságot. A versenyfejezet kapcsán a jelentéstevő reményét fejezi ki, hogy Magyarország és az EU hamarosan megegyezik, és így időben lezárható lesz a fejezet. Elismerően szól Magyarország szervezett és gazdasági bűnözés, valamint pénzmosás elleni fellépéséről, és reményét fejezi ki, hogy a megfelelő törvényi eszközök alkalmazásával eredményes lesz a korrupció elleni harc is.
Az Európai Parlament részéről ez volt az utolsó országjelentés, amelyet a csatlakozásra váró országok felkészültségéről kiadtak, illetve elfogadtak. Előzőleg Anders Fogh Rasmussen, az EU soros elnöki tisztét ellátó Dánia kormányfője óva intette a jelölteket a késlekedéstől, mondván, azzal az országgal, amely a koppenhágai EU-csúcsig nem oldja meg a még nyitott kérdéseket, nem zárhatók le időben a tárgyalások. Katona Béla (MSZP) lapunknak nyilatkozva úgy vélte, hogy ez a feltétel nem érinti Magyarország csatlakozását, s magyar részről nem lesz akadálya a tárgyalások lezárásának.
Szájer József úgy vélekedett, hogy addig kell tárgyalni, amíg jó feltételeket nem tudunk kialkudni. A politikus azon véleményének adott hangot: inkább ne feltétlenül záruljon le minden kérdés, de érjük el azt, amit szeretnénk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.