Szabadon a számlagyártók

A tizenhárom gyanúsított közül már egy sincs előzetes letartóztatásban az MSZP közeli vecsési számlagyárként elhíresült fiktív számlázási ügyben. Tegnap ugyanis az utolsó fogvatartottat is szabadlábra helyezte a Fővárosi Bíróság – értesült lapunk. Az eljárásban eddig 15 milliárd forint értékű fiktív számla került elő, több mint kétezer befogadótársaságtól.

Villányi Károly
2002. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Bíróság tegnap szabadon engedte K. Józsefet, az MSZP közeli vecsési számlagyárként elhíresült fiktív számlázási ügy egyetlen, még előzetes letartóztatásban lévő gyanúsítottját. A férfit a nyomozó hatóság bűnsegédként elkövetett adócsalással és magánokirat-hamisítással gyanúsítja.
A bíróság még október 9-én helyezte előzetes letartóztatásba K. Józsefet. A végzés szerint a férfi alaposan gyanúsítható azzal, hogy 1998 és 2000 között Holánszky Péter és C. Emil irányítása mellett, jutalék ellenében közvetített fiktív számlákat, különböző gazdasági társaságoknak. K. József két év alatt nyolc, nem létező társaságtól származó bizonylatok közvetítésében vett részt, a nyomozás eddigi adatai szerint öszszesen 4,3 millió forint értékben. A családos férfit 2002. október 6-án Hegyeshalomnál fogták el, mikor Bécsből utazott vissza Magyarországra. K. József ellen még májusban körözést adtak ki, mivel a nyomozók nem találták állandó lakhelyén. Kihallgatásakor a férfi nem ismerte el tettét, azonban két gyanúsított, C. Emil és G. János terhelő vallomást tett ellene, így az alapos gyanút ezek is alátámasztották. A bírósági végzésben a tanácsvezető megjegyezte: a bűncselekményt „nagyfokú szervezettségben” követték el.
A vecsési számlagyár ügyében a több megyére kiterjedő nyomozás miatt került korábban előzetes letartóztatásba Balázsi Tamás, a szocialisták vecsési szervezetének elnöke, akinek a botrány kirobbanását követően felfüggesztették párt-, illetve az MSZP országos választmányi tagságát. Az országgyűlési választások első fordulója utáni ügyészségi meghallgatáson Balázsi a nyomozóknak értesüléseink szerint egyebek mellett kijelentette: „Leszek én még államtikár.”
Az adónyomozóknak ugyanakkor nem sikerült megtalálniuk az ügy egyik központi szereplőjét, Holánszky Pétert, akit a BRFK is keres két éve hiába. Holánszky Péter édesapja, Holánszky Béla, aki az elmúlt négy évben a vecsési képviselő-testület MSZP-s tagja volt.
Az APEH Bűnügyi Igazgatóságának munkatársai még az előző ciklusban fiktív számlákat foglaltak le az MSZP Köztársaság téri székházában, valamint a szakszervezethez kötődő közvélemény-kutatásokat végző TNS Modus Kft.-nél. Az adónyomozók szintén valótlan tartalmú bizonylatokat találtak a székesfehérvári Humet Rt.-nél. A cégnél a gyanított visszaélések időpontjában igazgatósági tag volt Molnár Albert MSZP-s honatya is. A társaság másik volt igazgatója, Gál László az eljárásban előzetes letartóztatásba került, ám már szabadlábon védekezik. Gállal szinte egy időben, tavaly decemberben kommandósok segítségével vették őrizetbe K. Ágnest, akit ukrán testőrök védtek. Az „üzletasszony” könyvelőként több tucat cégnek segédkezett fiktív számlák előállításában. Az adórendőrség többek között K. Ágnes saját könyvszakértő cégét és ukrán üzleti kapcsolatait vizsgálta.
A választásokat követően mára az ügy mind a tizenhárom gyanúsítottja kikerült a fogdákból, miközben a nyomozás során lefoglalt fiktív számlák értéke meghaladja a 15 milliárd forintot. A szabadlábra helyezések miatt ellenzéki képviselők a parlamentben is felszólaltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.