A megállapodás elmaradása bombaként robbant, hiszen tegnap délelőtt Csáky Pál, a pozsonyi kabinet miniszterelnök-helyettese úgy nyilatkozott, értesülései szerint az Európai Unió és az Európai Bizottság egyetért a magyar kedvezménytörvény módosításának tervezett modelljével.
Mikulás Dzurinda átadta Medgyessy Péternek a szlovák kifogásokat tartalmazó dokumentumot. Pozsony számára egyebek mellett már az is elfogadhatatlan, hogy a jogszabály a szomszédos országokban élő magyarokra vonatkozik. A szlovák kormányfő a sajtótájékoztatón több alkalommal az extraterritorialitást, azaz a státustörvény területen kívüli hatályát, illetve annak diszkriminatív voltát emlegette az elfogadhatatlanság indokaként.
Mint arról Medgyessy Péter beszámolt, a magyar fél azt javasolta, hogy külön kétoldalú megállapodás szabályozza az oktatási-nevelési támogatások kérdését. A Magyar Állandó Értekezleten elfogadott módosításjavaslat értelmében a felvidéki magyarok támogatása szervezeteken keresztül zajlana, éppen a szlovák igény kielégítése végett.
Medgyessy Péter arra az újságírói felvetésre, hogy miként lehet továbblépni a jelenlegi patthelyzetből, mindössze annyit válaszolt: jó kérdés. A magyar kormányfő ugyanakkor leszögezte: semmiképpen nem mond le a státustörvényről, a jogszabály módosított formája a parlament elé kerül. Dzurinda egyik válaszában azt is megemlítette, vannak olyan eszközök, amelyekkel Szlovákiában meg tudják gátolni a törvény gyakorlati érvényesülését, amennyiben az mégis életben maradna. A szlovák kormányfő elmondta: nem érez semmiféle nyomást amiatt, hogy a magyar parlamentnek is ratifikálnia kell Szlovákia NATO-csatlakozását. A sajtótájékoztatón felvetődött az esetleges szlovák–román közös álláspont kérdése is. Dzurinda ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: Varsóban nem egyeztették álláspontjaikat Adrian Nastaséval, csak eszmecserét folytattak a státustörvényről. A szlovák kormányfő többször is megismételte, hogy a kétoldalú alapszerződésre kell építeni az együttműködést, beleértve a kisebbségek támogatását.
*
Okafogyottá válhat Erik Jürgens holland jelentéstevőnek a kedvezménytörvényt elemző jelentése, mire az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése elé kerül – jelentette ki Bársony András külügyi államtitkár az MTI-nek tegnap azután, hogy Budapesten megbeszélést folytatott Latchear Toshevvel, az ET-közgyűlés politikai bizottságának raportőrével. Latchear Toshev – aki a politikai bizottság véleményét készíti a Jürgens-jelentésről – a külügyi államtitkár tájékoztatása szerint egyetértett ezzel a felvetéssel.
Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter egy fotókról ránk vigyorgó üresség
