Szlovák elutasítás

Látványos kudarccal végződött a tegnapi magyar–szlovák csúcstalálkozó, miután Mikulás Dzurinda gyakorlatilag lesöpörte az asztalról a magyar fél kompromisszumos ajánlatait a státustörvény módosítását illetően. A két miniszterelnök szemmel láthatóan feszült hangulatban érkezett a megbeszéléseket követő sajtótájékoztatóra, ahol Medgyessy Péter kijelentette: nyilvánvalóvá vált, hogy Pozsony számára semmiféle törvénymódosítás nem fogadható el. Szlovákia akkor lenne elégedett, ha nem lenne kedvezménytörvény – tette hozzá a magyar kormányfő.

Pataky István
2002. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapodás elmaradása bombaként robbant, hiszen tegnap délelőtt Csáky Pál, a pozsonyi kabinet miniszterelnök-helyettese úgy nyilatkozott, értesülései szerint az Európai Unió és az Európai Bizottság egyetért a magyar kedvezménytörvény módosításának tervezett modelljével.
Mikulás Dzurinda átadta Medgyessy Péternek a szlovák kifogásokat tartalmazó dokumentumot. Pozsony számára egyebek mellett már az is elfogadhatatlan, hogy a jogszabály a szomszédos országokban élő magyarokra vonatkozik. A szlovák kormányfő a sajtótájékoztatón több alkalommal az extraterritorialitást, azaz a státustörvény területen kívüli hatályát, illetve annak diszkriminatív voltát emlegette az elfogadhatatlanság indokaként.

Mint arról Medgyessy Péter beszámolt, a magyar fél azt javasolta, hogy külön kétoldalú megállapodás szabályozza az oktatási-nevelési támogatások kérdését. A Magyar Állandó Értekezleten elfogadott módosításjavaslat értelmében a felvidéki magyarok támogatása szervezeteken keresztül zajlana, éppen a szlovák igény kielégítése végett.
Medgyessy Péter arra az újságírói felvetésre, hogy miként lehet továbblépni a jelenlegi patthelyzetből, mindössze annyit válaszolt: jó kérdés. A magyar kormányfő ugyanakkor leszögezte: semmiképpen nem mond le a státustörvényről, a jogszabály módosított formája a parlament elé kerül. Dzurinda egyik válaszában azt is megemlítette, vannak olyan eszközök, amelyekkel Szlovákiában meg tudják gátolni a törvény gyakorlati érvényesülését, amennyiben az mégis életben maradna. A szlovák kormányfő elmondta: nem érez semmiféle nyomást amiatt, hogy a magyar parlamentnek is ratifikálnia kell Szlovákia NATO-csatlakozását. A sajtótájékoztatón felvetődött az esetleges szlovák–román közös álláspont kérdése is. Dzurinda ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: Varsóban nem egyeztették álláspontjaikat Adrian Nastaséval, csak eszmecserét folytattak a státustörvényről. A szlovák kormányfő többször is megismételte, hogy a kétoldalú alapszerződésre kell építeni az együttműködést, beleértve a kisebbségek támogatását.
*
Okafogyottá válhat Erik Jürgens holland jelentéstevőnek a kedvezménytörvényt elemző jelentése, mire az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése elé kerül – jelentette ki Bársony András külügyi államtitkár az MTI-nek tegnap azután, hogy Budapesten megbeszélést folytatott Latchear Toshevvel, az ET-közgyűlés politikai bizottságának raportőrével. Latchear Toshev – aki a politikai bizottság véleményét készíti a Jürgens-jelentésről – a külügyi államtitkár tájékoztatása szerint egyetértett ezzel a felvetéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.