Napirenden van még a külföldiek tulajdonszerzésére vonatkozó átmeneti időszak kérdése – közölte Jürgen Köppen, hozzátéve, hogy ez remélhetőleg nem fogja bonyolítani a tárgyalásokat. A decemberi koppenhágai csúcstalálkozón a tizenötök meg fogják nevezni a csatlakozás pontos időpontját, amely az EU-nagykövet megfogalmazása szerint „2004 első felében” várható. Ekkor hozzák nyilvánosságra a csatlakozási szerződés pontos szövegét is. Jürgen Köppen fontosnak nevezte, hogy magyar részről kialakítsák a strukturális alapokból származó és a mezőgazdasági kifizetések befogadásához szükséges intézményrendszert. Az Európai Bizottság nagykövete kérdésre válaszolva kifejtette, hogy a beruházóknak nyújtott kedvezmények egy része sérti az EU szabályozását. Hozzátette azonban, hogy az uniós szabályok nem zárják ki a kedvezmények teljes körét, csak azok felső határát, számítási módját határozzák meg.
Dánia budapesti nagykövete, Claus Juul Nielsen úgy vélte, hogy a versenyfejezetet november 18-a előtt le kell zárni, különben csúszni fog a menetrend. Hörcsik Richárd (Fidesz) a bizottság alelnökének azon felvetésére, miszerint a közvetlen agrárkifizetésekre vonatkozó tízéves átmeneti időszak, illetve a védzáradékok ügyében lehetséges-e az egyéni elbírálás elvét érvényesíteni, a nagykövet nemlegesen válaszolt, hozzátéve, hogy ez ügyben egységes tárgyalási álláspontot kell kialakítani. A védzáradékok kapcsán Szent-Iványi István (SZDSZ), a testület elnöke közös érdeknek nevezte, hogy a csatlakozási tárgyalások végeredménye lelkileg is elfogadható legyen. Leszögezte, hogy a már korábban is alkalmazott – gazdasági – védzáradék bevezetésével nincs probléma, ám a belső piacra vonatkozó védzáradék esetében az EU-nak pontosítania kellene annak tartalmát, terjedelmét, alkalmazásának szabályait, a vele szembeni jogorvoslati lehetőségeket – és ismertetnie kellene bevezetésének pontos indokát.
Az integrációs bizottság tegnap mindezek mellett tizenegy igen szavazat és tíz tartózkodás mellett általános vitára bocsátotta az EU-csatlakozással összefüggő alkotmánymódosítási törvényjavaslatot. Hankó Faragó Miklós, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára kiemelte: a kormány a konszenzusra, a pártok közötti megegyezésre törekszik, melynek az utóbbi hónapokban több ízben is jelét adta, Hörcsik Richárd azonban érthetetlennek nevezte, hogy a kormány befejezettnek nyilvánította az egyeztető tárgyalásokat. A kormánypárti képviselők ésszerű kompromisszumos megoldásként említették, ha a referendumot a csatlakozási szerződés aláírása előtt néhány nappal tartanák. Az ellenzékiek szerint azonban csak az aláírt megállapodás szövegének pontos ismeretében adhatja a lakosság hozzájárulását a belépéshez.
Eurószázmilliárdokkal támogatná Ukrajnát az Európai Unió
