Tart a vita a státustörvényről

Komoly hiányosságok vannak a státustörvény módosításának tervezetében – nyilatkozta lapunknak Németh Zsolt, a Fidesz alelnöke, miután tegnap konzultált Szabó Vilmossal. A MeH határon túli kérdésekkel foglalkozó politikai államtitkára egyeztetést kezdeményezett a parlamenti pártokkal a kedvezménytörvény módosításáról.

Pataky István
2002. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Zsolt elmondta: a státustörvény módosításával kapcsolatban a Fidesz a kezdetektől fogva azon az állásponton volt, hogy a legszűkebb technikai módosításokra kell szorítkozni, ami kielégíti a velencei bizottság ajánlásai, az Orbán–Nastase-megállapodás, valamint a végrehajtási rendeletek megoldásainak átvezetését a törvény szövegébe. A javaslatcsomag túllépi a törvény módosításának indokolt mértékét, s ennek indokaként a kormányzat a szlovák és a román aggodalmak kezelésének szándékát jelöli meg – véli a külügyi bizottság fideszes elnöke.
Németh Zsolt felhívta a figyelmet arra, hogy elmélyültebben kellett volna egyeztetni a határon túli legitim szervezetek képviselőivel, s akkor nyilvánvalóvá vált volna, hogy a szlovák és egyes szomszédos államoknak, illetőleg a határon túli magyar igényeknek való megfelelés egyidejűleg nem teljesíthető.
A fideszes politikus külön kitért az oktatás-nevelési támogatás ügyére. Mint mondta, az semmiféleképpen nem fogadható el, hogy az oktatási-nevelési támogatás megszűnjön. Úgy vélte, amennyiben a határon túli intézmények megsegítésévé válik az oktatási-nevelési támogatás, akkor az nem tudja betölteni azt a funkcióját, amit a státustörvény egészén belül betölt, nevezetesen, hogy elősegítse a gyermeket vállaló, határon túli magyar szülők azonosságának megőrzését, az iskolarendszer erősítését, a gyermekvállalási hajlandóság növelését. A Fidesz hasonlóképpen fontosnak tartja, hogy a törvény kedvezményezettjei azok maradjanak, akik magyarigazolvánnyal rendelkeznek. Ez nem azt jelenti, hogy csak azok magyarok, akik magyarigazolvánnyal rendelkeznek, de ennek a törvénynek a kedvezményeiből és támogatásaiból azoknak kell részesülni, akik igényelték és megkapták a magyarigazolványt – hangsúlyozta Németh Zsolt. A munkavállalási kedvezményekkel kapcsolatban a volt államtitkár kiemelte: ha ezek a kedvezmények megszűnnek, akkor azt kockáztatjuk, hogy a nemzeti kisebbségi kérdést visszautaljuk a „folklór” tárgykörébe. Márpedig a határon túli magyarok megmaradásához nélkülözhetetlen, hogy a valóságos életükben is érzékelhető legyen az anyarország támogatása – nyomatékosította a Fidesz elelnöke.
Németh Zsolt úgy véli, a módosításnak még a parlamenti beterjesztés előtt pártközi konszenzuson kell alapulnia, mert ha nem így történik, olyan vita alakulhat ki, mint az alkotmánymódosítás esetében. A politikus szerint az is fontos, hogy a beterjesztés és a törvény elfogadása között ne teljen el több hónap, mivel ez a jogszabály hazai és országhatárokon kívüli ellenfeleinek egyaránt nagyobb mozgásteret adhat.

Akadozó támogatások. A Vajdaságban a közel 4500 kérelmező család közül egyelőre csak hetven kapta meg a kedvezménytörvény által előirányzott oktatási hozzájárulást. A szülők körében nagy az elégedetlenség a fennakadások miatt, sokan felkeresik az egyesületet, sérelmezve, hogy hónapokkal az igénylés átadása után sem juthatnak hozzá a pénzösszeghez – mondta Nagy Margit, a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.