Tiltakoznak az érdekvédők

Több érdekvédelmi szövetség is az Alkotmánybírósághoz fordul a vállalkozók versenyképességét hátrányosan érintő adótörvény-módosítás miatt. A választási kampányban mézesmadzagként elhúzott egyszerűsített vállalkozási adót (eva) pedig – egy kamarai felmérés szerint – csupán 30 ezren fogják választani.

Csákó Attila
2002. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Drámai csökkentést jelent, hogy az államháztartás hiányát jövőre a bruttó hazai termék (GDP) 4,5 százalékára akarják csökkenteni az idei kilenc százalékról. Probléma főleg a hiány szerkezetével van, hiszen a jövő évi deficitből 3,5 százalékot a béremelések tesznek ki – hangsúlyozta tegnap Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke állásfoglalásukat ismertetve. Hozzátette: nem a költségvetés deficitjét kell mindenáron lefaragni, hanem a vállalkozókat kellene erőteljesebben segíteni, s újabb piacokat kell szerezni az unión kívül. A közbeszerzéseknél pedig érvényesíteni kellene a magyar vállalkozások tízszázalékos árelőnyét. Parragh aláhúzta: az uniós felkészülés jegyében leginkább infrastrukturális beruházásokra, valamint a versenyképesség növelésére lenne szükség. Ezért hazánknak el kellene fogadtatni az Európai Unióval, hogy az általa három százalékban maximalizált hiány akár két százalékkal is több lehessen, ha azt az ország infrastrukturális beruházásokra költi.
Néhány pozitív változás mellett Parragh a gazdaság szereplőit kedvezőtlenül érintő problémák között említette: továbbra is alacsony az eva értékhatára, s az meglehetősen bonyolult, ezért azt felmérésük szerint kevesebb mint 30 ezer vállalkozó fogja választani. Egyes szolgáltatások áfakulcsai nőnek, a reprezentációs kiadásokat közterhek sújtják, s az áfa egyes termékcsoportok esetében nem vonható le. Vitatható az a rendelkezés is, amely szerint a magáncélú használat miatt a telefonköltségek 30 százaléka után a vállalkozások nem igényelhetik vissza az áfát. Továbbá változatlan maradt a visszaigénylés négymilliós árbevételi határa, amely elsősorban a kisvállalkozásoknak okoz problémát.
Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető elnöke még hétfőn jelentette be: ellenzik a telefon, illetve a reprezentáció költségeire készülő áfaszabályokat, s ha azt az előterjesztés szerint fogadják el, akkor Alkotmánybírósághoz fordulnak. Szintén az Alkotmánybírósághoz fordulást fontolgatja az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) az adótörvények módosítása miatt, mert az álláspontjuk szerint nem szünteti meg az alkalmazottak, valamint a mikro- és kisvállalkozások jövedelempozícióinak megkülönböztetését. A módosítások nem nyerték el a Magyar Iparszövetség (OKISZ) elnökségének tetszését sem, mert azok rontják a vállalkozók versenyképességét, s burkolt áremeléshez vezetnek. A szövetség az ellen is felemelte szavát, hogy a beterjesztett törvényeket irányított és a kormány által is támogatott egyéni képviselői módosító indítványokkal változtassák meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.