Üzenet Pozsonynak

Pataky István
2002. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyomorgörcs kínozhatta Medgyessy Pétert és a magyar tárgyalódelegáció tagjait, amikor tegnap szemtől szembe kerültek Adrian Nastaséval. Mikulás Dzurinda keddi, „meciaros” fellépése után a klasszikus dupla vagy semmi volt a tét: vagy kétfrontos támadás indul a státustörvény s ezzel együtt a magyar diplomácia ellen, vagy Pozsonynak kell elgondolkodnia régi időket idéző álláspontjával kapcsolatban. A magyar–
román csúcstalálkozó után az egyértelműen megállapítható, hogy Nastase nem követte Dzurindát a „meciari” úton. Pedig az előjelek nem voltak túlságosan kedvezőek. A román miniszterelnök egy nappal budapesti útja előtt igencsak feszítgette azt a bizonyos húrt. Egy gyulafehérvári vizit során szinte szóról szóra idézte a pozsonyi álláspontot, amikor a státustörvény területen kívüli hatályáról s annak diszkriminatív voltáról beszélt. Olyat is mondott, hogy amennyiben a magyar kedvezménytörvény végleges formája nem felel meg a nemzetközi normáknak, Románia megtalálja a módját a jogszabály hatásának megakadályozására. Tette mindezt egy, Dzurindával folytatott hosszas telefonbeszélgetést követően.
Ilyen előzmények után kisebb meglepetésnek számított Nastase elfogadó véleménye a státustörvény módosításáról. Igaz, egy kis, hétnapnyi izgalom azért még maradt. Ennyi időt határoztak meg a felek ahhoz, hogy végleges megegyezés szülessen. Bukarest ugyanis „pontosítani” szeretne a jogszabályban, s mivel e kívánalmakat hétpecsétes titokként kezeli mindkét fél, még bármi megtörténhet. A kudarcba fulladt magyar–szlovák egyeztetés után a kormány friss levegőként áhítozik a Bukaresttel való megegyezésre, s ezen igyekezetében a rejtélyes román „pontosítások” érvényesítésével akár a módosítások körül kialakult összmagyar konszenzust is kockára teheti. De ne szaladjunk az események elé. A tegnapi tárgyalás után megállapítható: ezúttal nem jött létre egyfajta kisantanti szövetkezés Budapest ellen. Nastase nyilvánvalóan kerülni akarja a nyílt konfrontációt Magyarországgal, enyhülhet hát a gyomorgörcs szocialista berkekben.
Amikor magyarázatot keresünk a szlovák és a román álláspont közötti különbségre, akkor nem árt visszaemlékezni a tavaly december 22-én aláírt, a jelenleg hatalmon lévők által annyiszor földbe döngölt Orbán–Nastase megállapodásra, paktumra – ahogyan a baloldalon emlegetni szokás. A nyílt konfrontáció Bukarest és Budapest között a státustörvény ügyében a kormányfői egyetértési nyilatkozat előtt már lezajlott. Orbán Viktor és Adrian Nastase közös kompromisszummal megoldást talált a jogszabály végrehajtásával kapcsolatosan felmerült vitákra. A megállapodás aláírása után Erdélyben zavartalanul érvényesült a státustörvény, magyarok tízezrei éltek s élnek a jogszabály adta kedvezményekkel. E „paktum” következménye, hogy most Bukarest nem tartotta szükségesnek magáévá tenni a szlovák álláspontot.
S bár a már említett hét nap eltelte előtt nem javasolt bármit is elkiabálni, a tegnapi Nastase-vélemény mégis üzenetként fogható fel Szlovákia irányába. Az ismét magyarellenes hevületben leledző szlovák politikai elitet nyilván hideg zuhanyként éri a visszafogott román álláspont. Az elkövetkező napokban Dzurinda elmerenghet Nastase budapesti megfogalmazásain, s rádöbbenve magányosságára hangnemet válthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.