Sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta lapunknak a Népszabadság értesülését László Boglár, az MFB sajtószóvivője, aki banktitokra hivatkozott.
Az MFB még nem nyújtott hitelt médiavállalkozásnak. A tv2 még a tavasszal megváltoztatta tulajdonosi szerkezetét. Az idén nyáron a csatorna menedzsmentje is megváltozott: a televízió vezérigazgató-kisebbségi tulajdonosa, Tolvaly Ferenc távozott, és értékesítette a 27,6 százalékos részvénycsomagját. Mivel a fő részvényes, a luxemburgi SBS nem talált maga mellé megfelelő befektetőt, nem valamelyik kereskedelmi pénzintézethez, hanem az állami tulajdonban lévő fejlesztési bankhoz fordult hitelkérelemmel. Emlékezetes: az intézmény élére a kormányváltás után szinte azonnal azt az Erős Jánost delegálták, aki Medgyessy Péter vadásztársa.
A Horn-kormány idején, 1997-ben egyébként szintén ő állt az akkor még száz százalékban állami tulajdonban lévő Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) élén, amellyel a tv2 ugyancsak (nyolcmilliárdos) hitelmegállapodást kötött. A bankkonzorciumot alkotó OTP Bank, a K&H és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank jelzálogot jegyeztetett be a társaság tárgyi eszközeire és mozgó vagyonára (utolsó részlete 2005-ben jár le). Így az MFB a mostani üzlettel garancia nélküli vállalást teljesíthet.
A hatmilliárdos kölcsönkérelem esetleges pozítív MFB-s elbírálása több kérdést is felvet: a tv2 piaci helyzete bizonytalan, így a bank hatalmas ágazati és cégkockázatot vállalhat a tranzakcióval.
Mostantól állami finanszírozással láthatjuk a képernyőn a Big Brothert, úgy, hogy az államnak semmiféle biztosítéka nincs a hatmilliárdos hitel visszafizetésére – mondta lapunknak az MTV kuratóriumi elnökségi tagja, Tátrai Eszter. A tv2 illetékesei lapzártáig nem reagáltak megkeresésünkre.
*
A lakosság majdnem fele hallgatja a Magyar Rádió három adójának valamelyikét, a legnagyobb a Kossuth rádió iránti érdeklődés – hangzott el a rádióban megtartott sajtóbeszélgetésen. A Magyar Gallup Intézet kutatásában megállapítja, hogy reggel nyolcig és a hírműsorok időpontjában kiugróan magas az adó hallgatottsága, a Petőfi a délutáni órákban produkálja a legjobb mutatókat. Az MTI információi szerint a Kossuth január közepétől délután kettőkor is 15 perces Krónikát sugároz majd; ugyanennyivel rövidülne a jelenleg félórás, délután négykor jelentkező hírműsor. Felvetődött, hogy hírértéktől függően 6–12 percesre változna a délelőtt tízkor kezdődő hírműsor.
Cáfol a kuratórium. A Magyar Televízió kuratóriumi elnöksége még a sikertelen elnökjelölés napján döntött kétharmados többséggel új pályázat kiírásáról, így megbízatása nem kérdőjelezhető meg – cáfolta a lapunkban megjelent információkat az MTI-nek a testület alelnöke, Kocsis András. A kuratóriumi elnökségben december 5-én – értesüléseink szerint – kétharmados döntéssel csupán elvi megállapodás és nem konkrét pályázati kiírás született. Az MTV ellenőrző testületében is vitatják, hogy az említett elvi megállapodás eleget tesz-e a törvényben megfogalmazottaknak.
*
Panaszbizottsági kételyek. Társadalmi közfelháborodást váltottak ki a valóságshow-kban látható-hallható pornográf megnyilvánulások – jelentette ki tegnap sajtótájékoztatóján B. Szabó Gábor, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) Panaszbizottságának soros elnöke. 2002 utolsó negyedévében az előzőknél csaknem 20 százalékkal több panasz érkezett a bizottsághoz: a beadványok 20-30 százaléka foglalkozott a valóságshow-kkal. (MN)
Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése
