Szlovákia és Ciprus elfogadta, Lengyelország és Málta elutasította az EU soros dán elnökségének a bővítés finanszírozásával kapcsolatban tett javaslatait – derült ki a tegnapi brüsszeli egyeztetés után. Kovács elmondta, a legutóbbi napokban folytatott egyeztetések eredményeként alapvetően rendezettnek tekinthető a mezőgazdasági kvóták ügye is, csak a legfontosabb kérdések kerülnek a hét második felében tartandó csúcs napirendjére. Ezek közül Magyarország számára változatlanul a közvetlen mezőgazdasági támogatások induló hányada és a bevezetésükre meghatározandó átmeneti időszak hossza, valamint a 2005-ös és a 2006-ös év költségvetési mérlege jelent problémát. Az unió érvényben lévő ajánlatai szerint a csatlakozó országok mezőgazdasági termelői a tagság első évében az uniós gazdáknak járó támogatások 25 százalékát kapnák.
A visegrádi négyeknek közös álláspontja, hogy az induló szintet emelni, az átmeneti időt pedig rövidíteni kellene. Magyarország is ennek elérésére fog törekedni Koppenhágában – közölte Kovács László. Magyarország elfogadta azt az uniós ajánlatot, amely szerint a közös költségvetésből érkező támogatásokat évente az uniós szint legfeljebb 20 százalékának megfelelő mértékben nemzeti forrásokból ki lehet egészíteni. A költségvetési kérdéseket illetően Magyarország a 2004-es évre vonatkozóan már elfogadta az unió ajánlatát. Eszerint a tagság első évében a közösségi költségvetésbe fizetendő hozzájárulásoknak csak a kétharmadát kell folyósítania, az uniós támogatások összege viszont nem csökkenne időarányosan. A tagság első évében a költségvetést illetően biztosítottnak tekinthető a javulás, nem ilyen kedvező azonban a helyzet a 2005-ös és a 2006-os évvel, amikor az országnak már teljes összegű hozzájárulást kell fizetnie az uniós költségvetésbe.
Közben Jacek Piechota lengyel gazdasági miniszter bejelentette: ha megerősítést nyer, hogy Magyarország Lengyelországnál kedvezőbb elbánásban részesült a külföldi nagybefektetők adókedvezményeit illetően az EU részéről, Lengyelország a maga számára is ugyanezeket a jobb feltételeket fogja követelni.
*
Ciprus az első olyan ország az Európai Unió jelenlegi tagjelöltjei között, amelyik befejezte a csatlakozási tárgyalásokat. A ciprusi külügyminiszter tegnap Brüsszelben elfogadta az EU soros elnökségét betöltő Dánia javaslatát.
Medvegyev elárulta, mire készül Oroszország
