Egyelőre marad a jegybanki szigor

A jegybank nem járulhat hozzá az infláció növeléséhez – mondta tegnap Járai Zsigmond jegybankelnök az amerikai és a holland kereskedelmi kamara által rendezett közös fórumon. Az MNB elnöke szerint akkor lehet lazítani a monetáris feltételeken, ha csökken a bérkiáramlás mértéke és szigorodik a költségvetési politika.

Barát Mihály
2002. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetértek azzal a megállapítással, hogy az erős forint rontja az exportőrök versenyképességét; ám a cégek romló helyzetéért a gazdaság teljesítményével összhangban nem álló béremelések nagyobb mértékben okolhatók – mondta Járai Zsigmond jegybankelnök tegnap az amerikai és a holland kereskedelmi kamara által rendezett közös fórumon. Járai emlékeztetett rá, hogy a versenyképesség romlásáért – a pénzügyi tárca kimutatása szerint – 80 százalékban a versenyszférában végrehajtott béremelések tehetők felelőssé. A versenyszféra idei béremeléseinek az elnök szerint több oka lehetett: a legfontosabbnak az inflációs cél iránti bizalmatlanság tűnik, de szerepet játszhatott a minimálbér-emelés és a közszféra béremeléseinek kompenzációja is.
A jegybankelnök leszögezte: az MNB több okból sem járulhat hozzá az infláció növeléséhez. Az első ok, hogy az infláció káros a gazdaságra, növeli a jövedelemkülönbségeket, és szétzilálja a társadalmi viszonyokat. Járai emlékeztetett a hatályos jegybanktörvény előírására is, mely szerint az MNB elsődleges feladata az árstabilitás elérése és fenntartása. Végül utalt az euró tervezett bevezetésére, ami a jelenleginél sokkal stabilabb makromutatókat – így inflációt is – feltételez.
Az elnök egyetértett azzal, hogy a jelenlegi gazdaságpolitikai keverék nem szerencsés, hiszen a laza fiskális és bérpolitikához szükségképpen szigorú monetáris politika társul. Ugyanakkor majdnem 9 százalékos államháztartási hiány és 10 százalék körüli reálbér-emelkedés esetén a jegybanknak nagyon szűk a mozgástere – figyelmeztetett Járai. Ezzel együtt rámutatott: ha tényleg megvalósul a kormány által ígért költségvetési szigor, és sikerül lejjebb szorítani a bérkiáramlás ütemét, a jegybank módosíthat a monetáris kondíciókon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.