Startol az agrárkonszolidációs program részeként a támogatások kifizetése – jelentette be Németh Imre agrárminiszter. Szerinte a tények cáfolják azon ellenzéki állításokat, miszerint a kedvezmény csak bizonyos termelői köröket érintene.
Az agrártárcához (FVM) 106 ezer mezőgazdasági termelőegység nyújtotta be pályázatát összesen 68,513 milliárd forint értékben. A pályázatok között 1470 darab integrátori hitel érkezett 59 634 kistermelő nevében. A beadott összes igénylés értéke 48,21 milliárd forint. A hatvanmilliárdos adósságkonszolidációs program részeként 15 milliárd forint erejéig pályázni lehetett az aszály- és árvízkárok enyhítésére is. Az elemi károk kompenzálására több mint húszmilliárd forintos igény jelentkezett. Mindkét pályázati keretösszeget túljegyezték, és csak hatvanmilliárd forint áll rendelkezésre a program végrehajtásához. Ezért a minisztérium úgy döntött, hogy az arányos visszaosztás eszközével élnek, vagyis az igénylők csak az általuk igényelt összeg 87,5 százalékához juthatnak hozzá, mivel a tárca fedezet híján csak ennyiért tud jótállni – jelezte Németh Imre. (E lépés azt jelenti, hogy nem a fennálló hitelkeret negyven százalékát, hanem kisebb részét vállalja át az FVM.) A beérkezett igénylések a mezőgazdasági áruforgalom arányát is tükrözik, amelyben a kistermelők részesedése mintegy harminc százalék.
A legtöbb pályázat a tradicionálisan gabonatermelő Békés megyéből érkezett, mert csaknem 16 ezer termelő nyújtotta be kérvényét az agrárkonszolidációra. A gazdák összesen közel 6,4 milliárd forint állami jóvátételre tartanak igényt, ami a hatvanmilliárdos keretösszeg több mint tíz százaléka – tájékoztatta lapunkat Szabó István, a Békés Megyei Földművelésügyi Hivatal vezetője. Az egy híján 6500 békési aszálykárigénye mintegy 1,8 milliárd forint. Az éven belüli lejáratú hitellel rendelkező termelők közül nyolcszázötvenen adták be kérvényüket, ám közülük többen voltak olyanok, akik az aszálykárból adódó árbevétel-kiesésük miatt az aszálykár enyhítésére is benyújtották kérvényüket, így az általuk igényelt öszszeg közel 3,2 milliárd forintra rúg. Miután a hitelkonszolidáció az integrátorok által kiadott áru- és pénzhitelekre is kiterjedt, a megyei FM-hivatalhoz érkezett bejelentések alapján kiderült, mintegy 106 integrátor összesen nyolcezer Békés megyei mezőgazdasági termelőt integrál. A nyolcezer integrált termelő támogatási igénye összesen 1,4 milliárd forint – tette hozzá Szabó István.
A fővárosi tájékoztatón Mészáros Gyula, az FVM közigazgatási államtitkára úgy vélte: a mezőgazdaságban államilag elindított csődhullámot nem a Medgyessy-kormány idézte elő, hanem az előző kabinet. Az államtitkár így reagált Jakab Istvánnak, a Magosz elnökének kijelentésére, amelyben az elnök államilag elindított csődhullámnak minősítette azokat a 2003-tól élő intézkedéseket, amelyek részeként januártól megszűnik a családi gazdaságok plusz nyolcezer forintos hektáronkénti földalapú támogatása, és eltűnnek a kedvezményes gazdahitelek is. A Magosz szerint e lépés 17 ezer családi gazdaság öt évre előirányzott és államilag támogatott üzleti tervét húzza keresztül.
Mészáros elmondta: a tárca már a következő agrárkonszolidáció részletein dolgozik, amely a kedvezőtlen adottságú területek termelőinek megsegítésére irányul. (Korábban e célra még augusztusban különített el 12 milliárdot a minisztérium, miután a kormánytól 72 milliárd forintos pluszforrást kapott. Emlékezetes az is: korábban a minisztérium úgy foglalt állást, hogy a jelenleg zajló adósságkonszolidációt nem követi több ilyen jellegű intézkedés.)
Mészáros szerint jövőre a területalapú támogatást az EU támogatási rendszerének megfelelően alakítják át, a családi gazdaságok földvásárlásaihoz tízmilliárdos kezességvállalási keretet különítenek el. Jelentős támogatást kap a szarvasmarha-ágazat, és a TÉSZ-ek támogatását is megduplázzák, illetve a piacon a rendet minden területen biztosítják. Noha az agrárrendtartási törvényt még nem fogadták el, az államtitkár szerint ők mindössze azt vállalták a kormányprogramban: benyújtják a törvénytervezetet, ami még az idén megtörténik.
Családi agrárhitelek. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) december elejéig csaknem 85,3 milliárd forint értékben fogadott be családi gazdaságoktól, illetve mezőgazdasági kis- és középvállalkozóktól agrárhitel-kérelmeket. A már folyósított családi agrárkölcsönök volumene meghaladta a 63 milliárd forintot – tudatták a fejlesztési bank kommunikációs irodáján. A befogadott ügyfélkérelmek száma 4375, az elutasítottaké pedig 982 darab volt. (B. I.)
Másodfokúra mérsékelték a harmadfokú meteorológiai riasztásokat
