Én nem tudom...

Kristóf Attila
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, önök megfigyelték-e, micsoda hallatlan erőfeszítéseket tesz a Magyar Szocialista Párt, hogy részint előnyös, részint előnytelen múltját lezárva a posztkommunizmusból a szociáldemokráciába lényegüljön át. Már-már olyan ez, mint amikor Picasso, maga mögött hagyva kék korszakát, belekezd a rózsaszínbe, bár – mit is mondjak, hogyan is fejezzem ki magam – korszakaitól függetlenül Picasso marad. Kovácsra ez valószínűleg ugyanígy áll.
De a párt! A párt valóban átlényegülhet? A magyar szocialisták bármire képesek, hogy a fejlett szocializmust végre felcseréljék a rothadó kapitalizmussal. Tán még a nevüket is hajlandók megváltoztatni, csak, miként általában a gyanúsan gyakori névváltoztatók (nehogy a monogramos ingeket is ki kelljen cserélni), a kezdőbetűket meghagyják, emígy: MSZP = Magyar Szociáldemokrata Párt. (Zárójelben jegyzem meg, hogy erre a jelenségre már Sherlock Holmes, a zseniális detektív is felfigyelt: a John Brown néven körözött személy szívesen bújik a James Brian név mögé.)
Viszont én azt mondom, emitt egészen más a helyzet. Az MSZP nem bujkál, hanem lezár. Lezár egy fejezetet, lezárja a múltat. Múzeumba kerül a béke, a dolgozók, a munkások, a kommunisták, a szocialista munkások és a szocialisták pártja; a polgári demokráciában célszerű és időszerű szocdemként szerepelni. Ezzel én teljesen egyetértek. Hiába mondják egyes rosszindulatú személyek, hogy Peyer és Kéthly Anna forog a sírjában, Marosán biztosan meg se moccan. Jól van ez így. Ízleljük a szót: szocdem. Így egyben. Kinek lehet ez ellen kifogása?
Állítom tehát, hogy Kovácsék (bár Medgyessy pártszerű értelemben nem is tartozik közéjük) mindannak eleget tesznek és tettek, amire a szocdem megjelelölés őket kötelezi. Nem most, már rég felvehették volna ezt a nevet, hiszen egyetlen érv sem szól ellene. A lényüket és lényegüket fejezi ki. Nem tudom, hogy miért kell ennyit vacakolni, köntörfalazni, s kerülgetni, mint forró kása a macskát. Szocdem és pont.
Már Rákosi is szocdem volt, bár egyszer hibázott, amikor azt találta mondani, hogy ne együk meg az aranytojást tojó tyúkot. A tyúkot igenis meg kell enni. Marosán született szocdem volt, csak olvassuk el egy-egy beszédét, amellyel anno 1957-ben a Gólyavárban elbűvölte az egyetemistákat. Kádár is szocdem volt, még akkor is, sőt akkor leginkább, amikor azt mondta, hogy „népünk töretlenül halad előre a szocializmus útján”, vagy azt, hogy „pártunk és népünk nemzetközi tekintélye egyre erősül”. Ez igazi szocdem duma.
Most egyébként is nemzetközi tekintély dolgában még a legfényesebb kádári időknél is jobban állunk. A szocdemek intézték el nekünk párton kívüli miniszterelnökük közreműködésével. No meg a Kovács. Róla nem szabad megfeledkeznünk: előkészít, gólpasszokat ad, Medgyessy belövi. Szóval a tekintély is szocdem. Orbánéknak ez nemzetközileg nem adatott meg. A Csurkától való nem azonnali elhatárolódás betett nekik. Pedig ha hiszik, ha nem, Csurka is szocdem. Nem beszélve Torgyánról. Ő a szocdem terén túltett Marosánon is.
Maradjunk annyiban, igenis, a magyar szocialisták kiérdemelték, hogy hivatalosan is szocdemmé váljanak. Szocdemban felülmúlhatatlanok. Náluk ez maga a lét, amely egyúttal tét is.
Most akkor hadd mondjam ki, hogy az én értelmezésemben a szocdem rövidítés azt jelenti, hogy szociális demagóg. Van valakinek kifogása?
Hogy a szocdem határozza-e meg végleg az ország sorsát, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.