Gyógyulási remények és a Petri-hagyaték

Halász Miklós
2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Petri Tanítványok Baráti Köre minden évben december első szombatján találkozik. A világ minden pontjáról érkeznek, és ez nem formális ünnepi megemlékezés, hanem komoly számadás. A mester, Petri Gábor akadémikus 1958-tól 1985-ben bekövetkező haláláig vezette a Szegedi Sebészeti Klinikát. A százhuszonnégy tanítvány találkozója jeles esemény a szürke hétköznapokban, hiszen ha a főnök elmegy, a beosztottak másnap általában elfelejtik.
Az 59 éves Gervain Mihály professzor hangsúlyozza: szigorúan őrzik azt az értékrendet, amelyet Petritől átvettek. Nem engedik, hogy ezek az értékek az egészségügy jelenlegi, mostoha körülményei között elsikkadjanak. A szakmai örökösök többsége a magyar sebészet meghatározó egyénisége, tanszékvezető klinikai egyetemi tanár vagy kórházi főorvos.
Petri Gábor ízig-vérig polgár volt. Értékrendjét, szokásait akkor sem tagadta meg, amikor ez az ötvenes években nem volt tanácsos. Egy másik tanítványa, Kováts Gábor professzor elárulja, kevesen tudják, hogy a Rákosi-rendszerben mily sok kellemetlenség érte származása miatt. Koncepciós pert is előkészítettek ellene, az üldöztetéstől Sztálin halála mentette meg. Kivételes tudására, rendkívüli tehetségére már a személyi kultusz idején felfigyelt a szakma. A második világháborúban magyar katonaorvosként amerikai fogságba esett, majd amerikai kórházban dolgozott, s az ott elsajátított új módszereket honosította meg a magyar sebészetben. Klinikaigazgatóként a hatvanas években kijárta, hogy munkatársai a világ élvonalába tartozó egyetemeken képezzék magukat tovább. Orvosi tekintélyével nyitotta meg a vasfüggönyt tudóstársai előtt. Klinikáján olyan magas színvonalú gyógyítómunka folyt – a politikai nómenklatúra is Szegeden műttette magát akkoriban –, amit a világ tudományos közvéleménye is elismert. Szintén a tanítvány, Baradnay Gyula professzor meséli: amikor külföldön magyar orvosként bemutatkozott, azt kérdezték tőle, ismeri-e a híres Petri-klinikát. Baradnay doktor tanítómesterének nagyságát elsősorban polihisztorságában látja és abban, hogy önzetlenül „maga előtt tolta” a tehetségeket. Ösztönösen megérezte, milyen új utakat keressen az orvostudományban. Ezért is tartják nevezetes dátumnak 1960. december 21. napját, amikor Kelet-Közép-Európában elvégezték az első veseátültetést a Petri-klinikán. A szakmai féltékenység belső orvosi háborút váltott ki az országban, de a Petri-intézményt ekkor már nem lehetett ellehetetleníteni, s a tanítómester hamarosan a Magyar Tudományos Akadémia orvosi osztályának elnöke lett. A tanítványok ma is kínosan ügyelnek az elsőségre. Farkas Gyula professzor a legutóbbi összejövetelükön jelentette be: elkészítette azt a különleges laboratóriumot, amely lehetővé teszi, hogy Magyarországon elsőként Szegeden ültessék be a transzplantált inzulintermelő sejteket
a cukorbetegek szervezetébe. Szenzációt nemcsak a „Petri-fiúk”, hanem a „Petri-unokák” is szolgáltatnak. A szegedi szívsebészet fiatal vezetője, Bogáts Gábor azzal a hírrel örvendeztette meg a baráti kört, hogy a számítógéppel vezérelt mélyhűtött szövetbankjuk szélesítette a szívbillentyűcserét – ez a rendszer még szintén ritkaságnak számít Kelet-Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.