Hajrában a végkiárusítás

Első körben jövőre a Mol Rt. állami csomagját, a Postabankot, a Konzumbankot, az FHB-t, az Antenna Hungáriát, a Malévet, a Dunaferrt és a Bábolna Rt.-t szándékozik eladni az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt., mely tranzakciók előkészítését megkezdik – hangzott el tegnap az ÁPV Rt. által szervezett akadémia nyitó konferenciáján.

Hunyor Erna
2002. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan jövőre, a második fél évben kerülhet sor a Mol állami tulajdonú részvénycsomagja első részének értékesítésére – mondta Kamarás Miklós, az ÁPV Rt. vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a Mol tíz százalékát kitevő részvénycsomagjának értékesítéséről csak kedvező piaci körülmények között lehet szó.
A rendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón elhangzott: az ÁPV Rt. jövő évi üzleti terve 190 milliárd forint fölötti bevétellel és 99 milliárd forint befizetési kötelezettséggel számol. Az üzleti terv első változatát ma tárgyalja a szervezet igazgatósága – jelentette be Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. igazgatóságának elnöke, aki elmondta, hogy a következő három esztendőben évente kétszázmilliárd forintos privatizációt terveznek.
Kamarás Miklós a 2003-ban várható tranzakciók közül kiemelte az Antenna Hungária, a Malév, a Postabank, a Konzumbank, az FHB, a Dunaferr, a Bábolna és a Mol első tízszázalékos állami csomagja értékesítésének előkészítését. A Földhitel- és Jelzálogbank Rt.-t több banknak adnák. Az FHB-t nyílt pályázaton, a tőzsdén keresztül akarják értékesíteni, de úgy, hogy megszabják az egy-egy bank által megszerezhető részesedés nagyságát.
A vagyonkezelő jövőre nyolcmilliárd forint osztalékot fizet be a költségvetésbe, azaz a vagyonkezelőhöz tartozó társaságoktól is ilyen mértékű osztalékot kívánnak beszedni.
Elhangzott az is, hogy a költségvetési befizetések kilencven százaléka infrastrukturális beruházások forrását képezi, és várhatóan kilencmilliárd forinttal finanszíroz majd egészségügyi programokat.
Továbbá az ÁPV Rt. kiemelt feladatának tekinti a kárpótlási folyamat gazdasági lezárását, s úgy vélik: a kárpótlásijegy-tulajdonosok számára jövedelmező megoldást jelent, ha jegyeiket a Forrás Rt. részvényeire váltják be, melyre 18 milliárd forintot szán a vagyonkezelő.
Az Antenna Hungária privatizációs stratégiáját várhatóan még az idén megtárgyalja az igazgatóság, és a kormány egyedi döntést hoz az ügyben – mondta Kamarás Miklós, aki szerint jövőre összesen 18-20 társaság privatizációját készítik elő.
Elmondta: a múlt héten került az igazgatóság elé a Malév új stratégiai terve arról, hogy kormányzati segítség nélkül hogyan lehetne kielégíteni a cég harmincmilliárdos tőkeigényét. Az új stratégiát januárban tekinti át a tulajdonos.
A konferencián megjelent László Csaba pénzügyminiszter, aki kijelentette: december 21-én vagy 23-án kerülhet sor a privatizációs törvény módosítására a költségvetési törvény mellékleteként. Hangsúlyozta, hogy az egyes privatizációs lépések döntés-előkészítői fázisában a vállalatok vezetői nem nyilatkozhatnak a tranzakcióról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.