Várhatóan jövőre, a második fél évben kerülhet sor a Mol állami tulajdonú részvénycsomagja első részének értékesítésére – mondta Kamarás Miklós, az ÁPV Rt. vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a Mol tíz százalékát kitevő részvénycsomagjának értékesítéséről csak kedvező piaci körülmények között lehet szó.
A rendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón elhangzott: az ÁPV Rt. jövő évi üzleti terve 190 milliárd forint fölötti bevétellel és 99 milliárd forint befizetési kötelezettséggel számol. Az üzleti terv első változatát ma tárgyalja a szervezet igazgatósága – jelentette be Mészáros Tamás, az ÁPV Rt. igazgatóságának elnöke, aki elmondta, hogy a következő három esztendőben évente kétszázmilliárd forintos privatizációt terveznek.
Kamarás Miklós a 2003-ban várható tranzakciók közül kiemelte az Antenna Hungária, a Malév, a Postabank, a Konzumbank, az FHB, a Dunaferr, a Bábolna és a Mol első tízszázalékos állami csomagja értékesítésének előkészítését. A Földhitel- és Jelzálogbank Rt.-t több banknak adnák. Az FHB-t nyílt pályázaton, a tőzsdén keresztül akarják értékesíteni, de úgy, hogy megszabják az egy-egy bank által megszerezhető részesedés nagyságát.
A vagyonkezelő jövőre nyolcmilliárd forint osztalékot fizet be a költségvetésbe, azaz a vagyonkezelőhöz tartozó társaságoktól is ilyen mértékű osztalékot kívánnak beszedni.
Elhangzott az is, hogy a költségvetési befizetések kilencven százaléka infrastrukturális beruházások forrását képezi, és várhatóan kilencmilliárd forinttal finanszíroz majd egészségügyi programokat.
Továbbá az ÁPV Rt. kiemelt feladatának tekinti a kárpótlási folyamat gazdasági lezárását, s úgy vélik: a kárpótlásijegy-tulajdonosok számára jövedelmező megoldást jelent, ha jegyeiket a Forrás Rt. részvényeire váltják be, melyre 18 milliárd forintot szán a vagyonkezelő.
Az Antenna Hungária privatizációs stratégiáját várhatóan még az idén megtárgyalja az igazgatóság, és a kormány egyedi döntést hoz az ügyben – mondta Kamarás Miklós, aki szerint jövőre összesen 18-20 társaság privatizációját készítik elő.
Elmondta: a múlt héten került az igazgatóság elé a Malév új stratégiai terve arról, hogy kormányzati segítség nélkül hogyan lehetne kielégíteni a cég harmincmilliárdos tőkeigényét. Az új stratégiát januárban tekinti át a tulajdonos.
A konferencián megjelent László Csaba pénzügyminiszter, aki kijelentette: december 21-én vagy 23-án kerülhet sor a privatizációs törvény módosítására a költségvetési törvény mellékleteként. Hangsúlyozta, hogy az egyes privatizációs lépések döntés-előkészítői fázisában a vállalatok vezetői nem nyilatkozhatnak a tranzakcióról.
Hölvényi György: A keresztény közösségek nélkülözhetetlenek
