Jól szerepelt az MKP a szlovák választáson

Egy év leforgása alatt harmadszor járultak az urnákhoz Szlovákia polgárai. A helyhatósági választásokon a polgármesteri posztok 13 százalékát a Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom birtokolja, nekik jutott a legtöbb hely az önkormányzati testületekben is.

Neszméri Sándor
2002. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypártok közül nem a Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió bizonyult a legsikeresebbnek, hanem a Kereszténydemokrata Mozgalom, amely a posztok hét százalékát szerezte meg.
A kiváló regionális választási eredmények és a történelmi parlamenti siker után az Magyar Koalíció Pártja (MKP) a második legerősebb politikai tömörüléssé lépett elő: a polgármesteri posztok 8 százalékát szerezte meg (összesen 235 településen nyertek), 3200 képviselőjelöltjének csaknem 65 százaléka jutott mandátumhoz. Ennél többet csak a Meciar-féle mozgalom szerzett. A magyar párt saját jelöltjein kívül 65 olyan polgármesterjelölt nyert, akit függetlenként vagy koalícióban az MKP támogatott.
A választások árnyoldaláról is szólni kell. A Magyar Koalíció Pártja a magyarlakta területek 17 járási székhelyéből csak Dunaszerdahelyen és Révkomáromban tudott nyerni. Emellett még öt városban szerezte meg a polgármesteri posztot: Szepsiben, Zselizen, Füleken, Ógyallán és Somorján. A magyar párt olyan fontos településeken szenvedett vereséget, mint Királyhelmec, Nagykapos, Nagymegyer, Ipolyság és Párkány. Alig folyhat bele a párt néhány magyarlakta város ügyeibe: Léván egy mandátumot szerzett a huszonhárom tagú képviselő-testületben, Rozsnyón pedig kettőt a tizennyolcból. Nemcsak a városokat „vesztette el” az MKP, hanem olyan négy-ötezer lakosú falvakat, mint Udvard, Farkasd, Negyed, Tardoskedd, Bodrogszerdahely. A közigazgatási reformmal olyan jogkörök is átkerülnek a helyi önkormányzatokhoz, amelyek szakmai felügyeletét a kistelepülések nem tudják ellátni, ezért a törvények úgynevezett közös községi hivatalok működtetését írják elő. Nyilvánvaló, hogy az ilyen hivatalokat a nagyobb településeken építik majd ki, s a település vonzáskörzetében elterülő kisebb falvak csatlakozhatnak majd hozzá. Nos, ezeket a „központi” falvakat és kisvárosokat elvesztette az MKP. Hogy ez miképpen következhetett be, nehéz megmondani. Duray Miklós szerint a pártban egyre erőteljesebben érvényesülnek a partikuláris érdekek, ennek hatására alakultak így az események. Pázmány Péter, Dunaszerdahely polgármestere, a Csallóközi Városok és Falvak Szövetségének elnöke azt hangoztatta, hogy a pártvezetés lebecsülte a választásokat, alig fordított pénzt a kampányra, így sok helyütt a gazdasági érdekcsoportok döntötték el a választásokat.

Készül a szlovák válasz. A szlovák fél várhatóan még ezen a héten reagál a magyar kedvezménytörvény elleni tizenöt pontos dokumentumára érkezett magyar észrevételekre – jelezte hétfőn Berényi József, a szlovák külügyi tárca államtitkára. Berényi úgy ítéli meg, hogy az oktatási-nevelési támogatásokat ne személyeknek, hanem a szülői és pedagógustestületeknek kellene folyósítani. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.