Erik Jürgenst ezt követően a Magyar Koalíció Pártja (MKP) képviselőinek egy csoportja várta. Bugár Béla pártelnök, Duka Zólyomi Árpád általános elnökhelyettes és Bárdos Gyula parlamenti frakcióvezető beszámolt az ET jelentéstevőjének arról, hogy Szlovákia alkotmánya a tavalyi módosítás óta kötelezi a kormányt és a parlamentet a határon túl élő szlovákok támogatására, amit egyébként már tartalmazott az 1996-ban elfogadott és 1997. január elsejétől hatályos külhoni szlovákokról szóló törvény. A magyar politikusok emlékeztették Erik Jürgenst arra, hogy a szlovák jogszabály az oktatási és kulturális téren nyújtott előnyökön kívül egészségügyi és szociális támogatást, valamint utazási, ingatlanszerzési és vállalkozási kedvezményeket biztosít a külhoni szlovákok számára. Erik Jürgens lapunk értesülése szerint elsősorban az iránt érdeklődött, kaphat-e támogatást a magyar kedvezménytörvény alapján olyan szlovák nemzetiségű szlovákiai állampolgár, aki magyarul szeretne megtanulni. A magyar politikusok elmondták a jelentéstevőnek, hogy a szlovák kormány külön kérésére módosult a magyar státustörvénynek ez a cikkelye, s ennek alapján fizikai személyek nem kaphattak oktatói-nevelői támogatást, kizárólag szervezetek vagy intézmények jogosultak a kedvezményre. Bugár Béla még azt hangsúlyozta a holland politikusnak, az MKP célja, hogy ne alakuljon ki feszültség a két ország között, ezért is szorgalmazzák a tárgyalások folytatását.
„Idegen törvény nálunk nem vetheti meg a lábát” – jelentette ki határozottan kedd este a Markíza televízió politikai vitaműsorában Eduard Kukan szlovák külügyminiszter. Kukan kijelentette: szélsőséges esetben a szlovák törvényhozás ellentörvényt alkotva állja útját a magyar kedvezménytörvénynek.
Jelenleg minden korábbinál rosszabbul áll a magyar kedvezménytörvény szénája az Európa Tanács jogi bizottságában – jelentette ki Frunda György, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora, az ET jogi bizottságának tagja. A Romániai Magyar Szó című lap szerdai számában megjelent interjújában Frunda elmondta, hogy az ET jogi bizottságának legutóbbi ülésén kiderült: a kedvezménytörvény ügyében jelentés készítésével megbízott Erik Jürgens holland jogász több olyan kérdést is vitat, amelynek megoldására nincs felhatalmazása. A szenátor példaként említette, hogy Jürgens az egy ország – egy nemzet elfogadhatatlan elvéből indul ki, számára az állampolgárság egyenlő a nemzeti hovatartozással.
Kovács László ma Budapesten tárgyal Erik Jürgensszel. Az ET jelentéstevője várhatóan találkozik Szabó Vilmossal, a Miniszterelnöki Hivatal kisebbségi ügyekért felelős politikai államtitkárával, Szili Katalinnal, az Országgyűlés elnökével, Tabajdi Csabával, a magyar ET-delegáció vezetőjével, valamint Bálint-Pataki Józseffel, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnökével is.
***
Fidesz-javaslatok. A Fidesz tegnap átadta a kormánynak a Magyar Állandó Értekezlet zárónyilatkozata alapján megfogalmazott javaslatait a státustörvény módosítására. Az ellenzéki párt a szlovák követelések teljesítése érdekében a következő szabályozási változtatásokat tartja elfogadhatónak: a nevelési-oktatási támogatás jogosultja kizárólag a magyar nyelven tanuló gyermek legyen, a gyermek oktatását magyar nyelven végző nevelési, oktatási intézmény mellett létező, az érintett szülők közreműködésével tevékenykedő szülői szervezetek is lehetnek a nevelési-oktatási támogatás címzettjei (de nem jogosultjai). Ez más szóval a támogatás begyűjtésének, továbbításának, illetőleg ilyen jellegű megállapodás esetén felhasználásának szervezését jelentheti. (P. I.)
A Catalogue of Lies: Peter Magyar Has Lied His Way Through the Past Year and a Half
