Kárpótlási jegy: árviták a csere előtt

Több kárpótlási jeggyel rendelkező alanyi kárpótolt is érdeklődött szerkesztőségünknél majdani kifizetésükről érdeklődve. Az állami privatizációs szervezet (ÁPV Rt.) forgatókönyve szerint a kárpótlási jegyeket előbb magas árfolyamon egy újonnan létrehozott cég, a – sokféle, már piacon lévő részvénnyel is „kistafírozott” – Forrás Rt. papírjaira váltják át. Utóbbit bevezetik a pesti tőzsdére, ahol a mindenkori árfolyamon lehet hozzájutni a kárpótlási jegy ellenértékéhez. Szakmai szervezetek szerint viszont a Forrás mesterségesen magasra értékelt cégrészvényeket kap.

2002. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Duplájára emelkedett a kárpótlási jegy árfolyama az elmúlt 12 hónap alatt. Tavaly decemberben a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) még négyszáz forint körüli árakon cserélt gazdát ez a sajátságos értékpapír. Erről az árszintről kisebb-nagyobb ugrásokkal kilencszáz forint fölé kapaszkodott a múlt hét végéig. Ugyanezen idő alatt a pesti tőzsde indexe tíz százalékkal tudott javulni, azaz a kárpótlási jegyek árfolyama tízszeresen teljesítette túl az index változását. Ennek az összehasonlításnak kizárólag a befektetők által elért profit szempontjából van jelentősége, hiszen a pesti parketten forgó részvények és jegy árazási szempontjai teljesen különbözőek.
Két szempont befolyásolja alapvetően a kárpótlási jegyek tőzsdei megítélését: az állam milyen értékű vagyontárgyakat ajánl fel a jegytulajdonosoknak e papírokért cserébe, s mikorra várható ennek lebonyolítása? Az elmúlt években az e kérdésekkel kapcsolatos pletykák, hírek és spekulációk mozgatták a jegy kurzusát, s így lesz ez a továbbiakban is.
Az utóbbi hetekben az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. ismertette a kárpótlási jegyek becserélésére vonatkozó tervét. Eszerint a privatizációs szervezet tulajdonában lévő Forrás Rt.-be apportálják a kárpótoltaknak szánt összes vagyonelemet, majd az összesen 18 milliárd forint értékű vagyonnal „kistafírozott” Forrás részvényeit ajánlják fel a kárpótlási jegyek tulajdonosainak cserébe. A tervek szerint a Forrás-papírokat be fogják vezetni a pesti börzére is, így ezt követően a mindenkori tőzsdei áron pénzhez juthatnak a csere során részvényessé előlépett valamikori jegytulajdonosok.
Viták persze e terv kapcsán is keletkeztek, hiszen a kárpótoltak – és a másodpiacon jegytulajdonossá vált befektetők – biztosak szeretnének lenni abban, hogy az ÁPV Rt. a kárpótlási törvényben rögzített 174,2 százalékos árfolyamon számítja be a jegyeiket, s a csere során valóban ilyen értékű vagyonhoz juthatnak. A privatizációs szervezet pedig – terjedőben levő piaci vélekedések szerint – a megszabott tarifánál olcsóbban szeretne megszabadulni ettől a nyomasztó tehertől. A múlt héten két érdekvédelmi szervezet megtette első kritikai észrevételét: a TEBÉSZ és a KJÉE szerint a Forrásba apportálandó cukorgyári részvények értékét az ÁPV Rt. több mint kétmilliárd forintra taksálta, ugyanakkor a magánbefektetőket, valamint a kárpótlásijegy-tulajdonosokat képviselő szervezet által felkért szakértő szerint csak 607 millió forintot ér ez a részvénycsomag.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.