Kijövünk az erdőből

A tudatos erdőtelepítési stratégiának köszönhetően folyamatosan nő erdőállományunk, és az ország erdőborítottságának mértéke elérte a 19 százalékot. A telepítések döntő részét a magánerdő-tulajdonosok végzik. Az élőfa-készlet értéke meghaladja az ezermilliárd forintot.

Nagy Ottó
2002. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon az utóbbi fél évszázadban jelentősen nőtt az erdőterület nagysága, és mára az erdő – 19 százalékos részesedésével – a szántó után a második legnagyobb mezőgazdasági művelési águnk. Huszonkét erdőgazdasági társaság 1,063 millió hektáron gazdálkodik Magyarország 1,8 millió hektáros erdőterületén, a maradék részen a magánerdő-tulajdonosok tevékenykednek. (A nem állami kezelésű területeken található közösségi erdő társult és egyéni magántulajdon, egy részükön azonban rendezetlenek a birtokviszonyok, mert nem ismert a tulajdonos vagy a gazdálkodó személye.)
A magánerdő-tulajdonosok végzik az erdőtelepítések döntő hányadát is, mert az állami erdészetek határok között tevékenykednek, ezért új telepítéseket nem, inkább a kitermelt ültetvények pótlását végzik. A tízéves etapokra osztott erdőtelepítési stratégia célja erdőterületünk növelése. A program aktuális szakasza 2004-ben jár le. A 19 százalékos borítottságot elérő erdőtelepítés elsősorban a fenyő- és a lágy lombos, illetve az akácállományok területének növekedését eredményezte.
Az erdőterületek 86 százalékát lombos fafajok alkotják, közülük a legfontosabbak a bükk, a tölgyek, a cser, az akác és a nyár. A fenyő területi részaránya 14 százalékos, de az élőfa-készletből 15,4 százalékkal részesedik. A legrosszabb területi és élőfa-készleti aránnyal az akác bír, amely 21,8 százalékkal vezeti a területi megoszlást, de az élőfa-készletből alig több mint 12 százalékkal részesül. A legjobb arányt a bükk produkálja, amely 6,1 százalékos részesedés mellett az élőfa-készlet 11,9 százalékát adja.
A növekvő élőfa-készlet 2000-ben 323 millió köbméternyi volt, amelynek anyagi értéke több mint ezermilliárd forint. Szerencsére ez a hatalmas értékű fakészlet folyamatosan növekszik, az erdőtelepítéseknek, az erdőszerkezet-átalakításnak és az ésszerű fakitermelésnek köszönhetően, így mértéke 2002. január 1-jén elérte a 328,8 millió köbmétert. A hazai erdőkben képződő összes folyó növedék 12,1 millió köbméter, ami annyit jelent, hogy erdeink másodpercenként 0,38 bruttó köbméternyi gyarapodást érnek el, ami egy 72´72 centiméteres, szabályos kockányi faanyagnak felel meg. A növekedés mértéke a fakitermelés, de elsősorban a természetes pusztulás miatt kisebb léptékű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.