Feszült hangulatban folytatódott a német parlamentben a költségvetés vitája. Gerhard Schröder és az ellenzék szónokai egyaránt „a legjobb védekezés a támadás” elvére alapozták taktikájukat. A kancellár a politikai ellenfél gyalázásával vádolta az ellenzéket, amely szerinte nem rendelkezik megfelelő alternatívákkal a kormány reformterveivel szemben, és minden erejét a szidalmazásra fordítja. Schröder erőteljes fellépése válasz volt a bajor CSU képviselőjének, Michael Glosnak a felszólalására, aki kijelentette: „Ez a kormány a félrevezetés, a becsapás és a választási csalás kabinetje.” Angela Merkel CDU-elnök meglátása szerint Schröder olyan ember benyomását kelti, akit a falhoz szorítottak, és így nem lát más kiutat, mint hogy az ellenzéket rágalmazza.
A Bundestagban uralkodó feszültséghez közvetve hozzájárult a szövetségi munkaügyi hivatal aktuális jelentése; november során jóval több mint négymillió munkanélkülit regisztráltak az országban, a tétlenségre kényszerítettek kvótája az egyesítés óta nem emelkedett olyan formában, mint ezúttal. Az előjelzések szerint januárban a munkanélküliség elérheti a 4,5 milliós rekordhatárt. Az államadósság alakulása hasonló képet mutat: a kormány szerint az év végére a deficitkvóta 3,7-3,8 százalék körül mozog majd, csak így lehet elejét venni a szubvenciók leépítésének. Az EU-bizottság már büntetőeljárást kezdeményezett Németország ellen, a háromszázalékos határ átlépése miatt.
A szociáldemokratákhoz közel álló Friedrich-Ebert Aalapítvány Bonnban szemináriumot rendezett az EU-bővítésről. Ennek során a társulni kívánó nemzetek váratlan követeléssel találták magukat szemben: elvárják tőlük, hogy hathatósan kivegyék részüket az úgynevezett fejlődő nemzeteknek nyújtott támogatásból. Az EU a társországok bruttó gazdasági termelésének harminchárom tized százalékát követeli erre a célra.
***
Német–francia csúcs. Törökország EU-társulásáról tárgyalt Jacques Chirac francia államelnök és Gerhard Schröder. A német kancellár a legközelebb Koppenhágában lebonyolítandó EU-csúcstalálkozón konkrét javaslatot akar tenni Ankarának a társulási tárgyalások megindításáról, és ehhez keresi Párizs támogatását.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Védelmi innovációval építjük tovább a jövő haderejét!
