Szándékosan tervezett szerkezeti hibákat találmányaiba Leonardo da Vinci, hogy megakadályozza azok katonai célú felhasználását – nyilatkozta tegnap a Daily Telegraphnak Michael Mosley. A dokumentumfilm-sorozat producere elmondta: a mester megrögzött pacifista volt, ám az is motiválta a hibák szándékos beiktatásában, hogy a XV–XVI. század fordulójának törvényei nem védték a feltalálókat, így bárki szabadon másolatokat készíthetett volna az eszközökről.
A filmes stáb a fennmaradt tervek alapján elkészíttette a mester legforradalmibb találmányai közül a páncélos harckocsit, az ejtőernyőt, a vitorlás repülőt és a búvárruhát. A munka közben derült ki, hogy mindegyik eszköz tervrajza tartalmazott egy egyszerű, de könnyen kijavítható hibát, amelyekre csak az építés végső fázisaiban derült fény. Amikor például a hadsereg szakértői tesztelni kezdték a teknősbéka formájú harckocsit, kiderült: sebességfokozatai úgy vannak beállítva, hogy egymás ellen hatva, lehetetlenné teszik a jármű haladását.
A vitorlás repülőgépnél sem volt más a helyzet: Leonardo úgy vetette papírra a terveit, hogy a szerkezet épp ellenkezően viselkedett, mint ahogyan kellett volna, így az esetleges reneszánsz tesztpilóták rövid úton a földnek kormányozták volna. – Nyilván nem a mester tévedett – mutatnak rá a film készítői – , hiszen hosszasan tanulmányozta a madarak röptét, így pontosan tudta, miként működnek a szárnyaik.
A filmsorozat alkotói állításukat dokumentumokkal is alátámasztották. Szerintük ilyenek azok a feljegyzések is, amelyeket a pacifista feltaláló a rajzok szélére írt. A búvár légzőkészülék skiccét tartalmazó lapon például ez olvasható: „Ismerve az emberek szívében lakozó gonoszt, meg fogják tanulni, miként kell megölni embertársukat a tengerfenéken.”
A vihar egy kamiont is felborított az autópályán + videó
