Rehabilitációs központ vagy luxusgettó?

Az agglomerációra szabadult ingatlanfejlesztés rendre izgatottságot vált ki a „gyengébb idegzetű” törökbálintiakból… Most is több területbeépítési huzavona éleződik a tízezres lélekszámú nagyközségben.

Joó István
2002. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E riport helyszíne az M0-s, M1-es, M7-es autópályák háromszögében fekvő déli, családi házas övezet. Ennek szélén hozná létre a mozgássérültek és öregek lakóparkját a Medicatus Kft. és az Arany Alkony Kht. Ugyanitt, ugyanők egy gerontológiai központot máris átadtak: az egykori Flóra szállót alakították át szociális otthonná. Törökbálint önkormányzata csak az épülethez tartozó, húszezer négyzetméteres telket adta tulajdonba a Medicatusnak: ezen épülne a rehabilitációs lakópark. Minderről szerződés köttetett még 2000 októberében, de érvényes építési engedély azóta sincs. A telekszomszédok – Flóra utcai kertes házak lakói – két ízben is megfellebbezték azt.
A második tervrajz fellebbezési időszakát furcsa sajtómozzanatok előzték meg. Ezek közül is kirí a legnagyobb példányszámú napilap tudósításának címe és alcíme: „Nyomorékfalva itt ne épüljön! – Hevesen tiltakoznak Törökbálinton a mozgáskorlátozott-otthon építése ellen”. E cikkre hivatkozva ítélte el a kirekesztést és sürgette a beruházás melletti kormánybeavatkozást Béki Gabriella SZDSZ-es képviselő a parlamentben.
– Még a részleges általánosítás is sérti Törökbálint lakosságát – jelenti ki a rehabilitációs intézmény befogadását igenlő Turai István polgármester. – Elítélem e megnyilvánulásokat, és kiállok amellett, hogy az ott élő polgárok, ha ennek szükségét érzik, megfélemlítés nélkül élhessenek fellebbezési jogukkal. Egy lakossági fórumon sem bukkant fel a „nyomorékfalva” kifejezés.
A szomszédok 2001 második felében benyújtott első fellebbezésének a Pest Megyei Közigazgatási Hivatal helyt adott. Idézet az indoklásból: „A beépítés módja, mértéke, a tervezett épületek építészeti paraméterei nem felelnek meg a helyi építési szabályoknak, sem az ÉSZ, illetve az OTÉK általános építési előírásai nem érvényesülnek.” A határozat szerint a tervdokumentáció is haragban állt a jogszabályokkal, hiányosnak bizonyultak a szakhatósági egyeztetések. A beruházók csak ezután kezdtek tárgyalni a környékbeliekkel. Aztán e tárgyalásokat hirtelen megszakították, és az idén nyáron új tervekkel álltak elő.
– Hatástanulmány híján még mindig átgondolatlannak tartjuk a fejlesztést, amelynek egyébként az újabb változata is sok szakmai hibát tartalmaz. Még a nemes célra hivatkozás sem mentesíthet valakit a magyar jogszabályok betartása alól – ezt már egy Flóra utcai lakos, Tonesz Péter mondja, mialatt a dombtetőn körbejárjuk a kérdéses négy hektárt. Alant néhol előbukkan a Corával és más dobozépületekkel szabdalt táj. Ahhoz viszont ágaskodni kell, hogy beláthassunk a Medicatus Kft. fallal körülvett birtokára. A biztonsági őrök nem akarnak minket fotóssal beengedni, erre határozott utasítást kaptak.
– Két focipályányi területre 241 lakóegységet? – veti fel Tonesz. – Mi az ide költözni vágyók érdekében is kérdezzük ezt.
Ideje kivonatolni, hogy mi mindenért tiltakozik (ha már a mozgássérültek ellen nem) a településrész sok lakója, a törökbálinti Kerekdomb Környezetvédelmi Egyesület és a polgári kör. A Népszabadságnak írt, de meg nem jelent riportcáfolatukat így indítják: „Mi Medicatusfalvát nem akarunk!” Szerintük amint lehetett, eltért a cég az önkormányzattal kötött, két évvel ezelőtti szerződéstől. Abban még „két szint + tetőteres” építményekről volt szó, az első beruházói tervek viszont már „négy szint + tetőteres” elképzelésről tanúskodtak. Ekkor 269 lakást akartak létesíteni, továbbá 53 férőhelyes mozgássérült-apartmanházat és egy háromszáz autónak elegendő mélygarázst – családi házas övezetben…
A második változat három szint + tetőteres társasházakban (összesen kilencben) még mindig 210 lakást tüntet fel, de a mozgássérülteknek mindössze 31 férőhelyes apartmanházat ígér. A helyiek kifogásolják, hogy a lakásoknak már csak a 12 százaléka készülne tolószékeseknek.
– Akkor mitől volna ez rehabilitációs lakópark? – kérdezik sokan. Úgy vélik, a beruházókat főként a haszonszerzés vezérli. Ennek alátámasztására a medicatus.com és az aranyalkony.hu honlapokra hivatkoznak. Az előbbi nyitólapja angol nyelven: „Nyugdíjasévek Magyarországon – Nem csak magyaroknak”; az utóbbin a Törökbálinton tervezett „kertvárosi lakóparkot” úgy hirdetik, mint ami „a magyar felső osztály és a nyugati hazatelepülő magyarság igényeire alapozva” létesül majd.
A Flóra utcában és tájékán élők lényegében környezetük növekvő terhelésétől, életminőségük romlásától tartanak. Ha szomszédukban – számításaik szerint – 700-900 új lakos, illetve alkalmazott jelenik meg, tovább nő az itteni szűk utak autóforgalma. Így a levegő minőségét már nem csak a közeli három autópálya rontaná. Sőt az összezsúfolt négyszintes házak az átszellőzést is meggátolnák, elzárva az uralkodó széljárás útját. A Kerekdomb Környezetvédelmi Egyesület vezetője, Szedlay Gyöngyi úgy véli, az adott telken 2500 négyzetméterenként lenne megengedett egy-egy épület, összesen tehát hét. Ezzel szemben tizenegyről van szó. Az öt évvel ezelőtti tükörhegyi parcellázást említi, mint amiből okulni lehet, hogy be kell-e tartatni az előírásokat. Az egymás hegyére-hátára épült házak tulajdonosai máris csalódtak: nincs járda, bolt, zöld terület, játszótér…
Félnek a Flóra utca környéki lakosok a „precedenstől” is. Vége a zöldövezeti érzetnek, ha a közeli Dulácska-majorra és az egykori Flóra kempingre is ingatlanfejlesztők teszik rá a kezüket.
– Nem értem azt a „lakói hozzáállást”, ami több mint tizenkét évvel a rendszerváltozás után a profitorientált beruházásokat vétekként tünteti fel – kezd az ellenérvekbe Fülöp Róbert sebészorvos, a Medicatus Egészségügyi Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi: – De ha csak a haszon érdekelne minket, nem költenénk a 31 mozgássérült-apartmanon kívüli lakóegységekre is sokkal többet, mint amit a normál szabványok megkövetelnek.
Projektjükben a mozgássérültek és öregek törökbálinti lakóparkjában a négyszintes házakba is beszerelnek liftet (az országos építési szabályzat szerint csak négy szint fölött kötelező). Lépcső és küszöb sehol nem lesz, viszont az ajtók mindenütt nagyobbak lesznek a szabványosnál. Ezt akadálymentesítésnek nevezi az ügyvezető, hangoztatva, hogy e lakásokat enyhébb fokú mozgássérülteknek és időseknek szánják. Ezt szolgálja majd a mindenhová bekötendő tűzriasztó is, vagy az, hogy a házak az idősek hatszázmillió forintból készült otthonával föld alatti folyosókkal lesznek öszszekötve. A cél: ne csak az otthon százötven lakója vehesse igénybe az ottani különleges szolgáltatásokat – a gyógytornateremtől az uszodán át a hidromasszázsszalonig, étteremig. Így lehet kihasználni ezek kapacitását, s így válik fenntarthatóvá a gerontológiai központ. A sajátos lakóparkkal pedig a házi ápolás egyik, Nyugaton már bevált formáját kívánják meghonosítani. Ehhez épp az kell, hogy minden viszonylag kis területen összpontosuljon; így a házi ápolóknak sem kell munkaidejük nagy részét buszozással tölteni, hogy minden páciensüket elérjék.
Zsúfoltság ez? Fülöp Róbert azt állítja, a 35 százalékos beépítés nem rosszabb, mint az átlagos rózsadombi helyzet. E területet nem ingyen kapták, s az állam nem támogatta a beruházást. A Medicatus ügyvezető igazgatója biztos abban, hogy a speciális lakópark kevéssé fogja növelni a légszennyezést, mert a mozgássérültek közül azok, akiknek autójuk van, nem a reggeli és a késő délutáni csúcsforgalomban közlekednek. Jobbára otthon dolgoznak, például számítógépes távmunkát végeznek.
De vajon mi a biztosítéka annak, hogy – ha már az önkormányzattal kötött szerződés lehetővé teszi – a lakóegységek szabadon értékesíthető hetven százalékába nem döntően egészséges gazdagok fognak beköltözni?
– Garancia semmire nincs – feleli Fülöp –, ha csak az nem, hogy a Medicatus és a vele ’96 óta együttműködő Arany Alkony Kht. még sosem épített lakóparkot, de öt szociális otthont már igen.
A másodfokú építési hatóság még nem döntött a telekszomszédok utóbbi fellebbezéséről. A helyi civil fórum a rehabilitációs központ ügyében rendez vitát ma este a törökbálinti Bálint Márton Általános Iskolában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.