Magyarországnak szinte minden vágya teljesült a csatlakozási tárgyalások végső szakaszában – jelentette ki Balázs Péter, aki kiemelte, hogy hét pontban léptünk előre az utóbbi két hónapban. Az államtitkár példaként említette, hogy sikerült további három évvel meghosszabbítani a külföldiek termőföldvásárlásának tilalmát, valamint az ország megállapodásra jutott a bérszeszfőzés és a cigaretta jövedéki adójának ügyében is. Hangsúlyozta, hogy Magyarország ugyanannyi képviselője kap helyet az Európai Parlamentben, mint a vele azonos nagyságú országok. Az államtitkár rámutatott: a koppenhágai csúcsra két kérdés – a mezőgazdasági kifizetések és a 2005–2006-os költségvetési kompenzációk ügye – maradt.
A csatlakozási folyamatot értékelve Balázs Péter úgy vélte, hogy azt nyolc év óvatos készülődés, négy év aprólékos tárgyalás és két hónap intenzív véghajrás jellemezte. Emlékeztetett rá, hogy a tárgyalásokban három kormány vett részt, és a folyamatot a kontinuitás jellemezte. A hogyan tovább kapcsán az államtitkár úgy vélte: ha Koppenhágában sikerül lezárni a tárgyalásokat, az lesz az eljegyzés. Az esküvőt április 16-án, Athénban tartják – akkor írják alá a csatlakozási szerződéseket –, a beköltözés időpontja pedig 2004. május elsején lesz.
A visegrádi országok együttműködését értékelve Balázs Péter úgy vélte: nagyon régóta nem volt ekkora szolidaritás a négy állam között. Lapunk azon kérdésére, miszerint Szlovákia és Csehország látszólagos kihátrálása a visegrádiak megállapodása mögül mennyiben gyengítheti a magyar esélyeket, az integrációs államtitkár leszögezte, hogy senki nem hátrált ki, és egyúttal utalt arra, hogy a Financial Times című brit lapban kedden jelent meg a négy ország vezetőjének közös kiáltványa az EU-hoz.
A vihar egy kamiont is felborított az autópályán + videó
