Nem alkotmányellenesek az önkényes lakásfoglalás megakadályozása érdekében az Országgyűlés által 1999-ben és 2000-ben elfogadott jogszabály-módosítások – mondta ki tegnapi határozatában az Alkotmánybíróság. Megállapította: az önkényesen elfoglalt lakás kiürítésének elrendelésére irányuló eljárás, valamint az önkényes lakásfoglalás szabálysértéssé minősítése nem sérti a szociális biztonsághoz való jogot. A határozat szerint a kilakoltatott önkényes lakásfoglalók szállásának biztosítására akkor köteles az állam, ha azok életét közvetlen veszélyhelyzet fenyegeti.
Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint az, hogy az önkényesen elfoglalt lakás kiürítésének elrendelése a jegyző hatáskörébe tartozik, nem alkotmánysértő. Leszögezi: a jogalkalmazás során alkalmazott hátrányos megkülönböztetés elleni fellépés a bíróságok és hatóságok határozatai elleni jogorvoslatokkal lehetséges. Mint korábban megírtuk: a kormányzat, a főváros és az egyházak képviselői néhány hete levélben kérték az illetékes hatóságokat, hogy télvíz idején ne lakoltassák ki az önkényes lakásfoglalókat, azok testi épsége érdekében. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara pedig december 1-jétől jövő év március 1-jéig kilakoltatási tilalmat rendelt el, az intézkedés célja, hogy télen ne váljanak hajléktalanná a kilakoltatottak. Krejniker Miklós, a kamara elnöke akkor elmondta: a tilalom a magánszemélyek, valamint az önkormányza-tok ingatlanjaira vonatkozik.
Bársony János, a Roma Polgárjogi Alapítvány munkatársa tegnap azt mondta: az illetékesek eleget tesznek a kéréseknek, s a hidegre való tekintettel senkit sem tesznek utcára. – Mindennek ellenére furcsának tartom az Alkotmánybíróság határozatát, hiszen a közcélú lakásokat valóban a rászorulóknak kellene kiadni – tette hozzá.
Több száz ingatlant zúzott le a vihar keleten + videó
