Veszélyben a jegybanki függetlenség

A jegybank elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása – e mondat a hatályos jegybanktörvényből származik. A kormány- és vállalati oldalon többen megfeledkezhettek e passzusról most, amikor az infláció felpörgetése segítene a szűkös jövő évi költségvetésen.

Barát Mihály
2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemondásra szólította fel csütörtökön Járai Zsigmondot, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökét több szervezet nevében Széles Gábor, a gyáriparosok szövetségének elnöke. A Vállalkozók Pártja viszont tegnap kiállt az erős forint és az MNB árfolyam-politikája mellett. Korábban többször keményen bírálta a jegybankot Járai elődje, Surányi György is. A kormány ügyel arra, hogy direkt módon ne avatkozzon be a monetáris politikába: ám sűrűn emlékeztet arra, hogy a szigorúbb költségvetés és a visszafogott béremelések módot adnának az MNB-nek a monetáris kondíciók lazításához (a kormányszóvivő pénteken nyíltan kiállt az exportőrök mellett). A csütörtöki felszólítás jogilag értelmezhetetlen: a jegybankelnök kinevezéséhez és lemondásához semmilyen szervezetnek sincs köze – mutattak rá szakértők.
A vita másik érdekes színfoltja – vélték – az inflációcsökkentés szükségességének megkérdőjelezése. Az MNB antiinflációs politikája ugyanis nem önmagáért való, hiszen a pénzromlás szétzilálja a gazdaságot, és azon rétegeket sújtja a leginkább, amelyek képtelenek fellépni a számukra káros gazdasági folyamatok ellen (ezért mondják az inflációt a „szegények adójának”).
Széles Gábor minapi kezdeményezése – 5-10 százalékos forintleértékelés 5-6 százalékos inflációs mellett – azért is értelmezhetetlen, mert korábban a kormány és a jegybank megállapodott a makrogazdasági pályáról. Az MNB mozgástere egyébként is adott, hiszen a nemrég elfogadott törvény működésének fő céljaként (szemben a forintgyengítésre szóló felhívásokkal) az árstabilitás fenntartását írja elő. Az infláció tudatos gerjesztésével történelmet írhatna az MNB: egyetlen modern államban sincs példa a jegybank által tudatosan serkentendő drágulásra.
Gyakori érv az MNB ellenében, hogy a kijelölt célkitűzések erőltetettek, és végrehajtásuk több áldozattal, mint haszonnal jár a gazdaságnak. Ám a jegybank részéről kemény kompromisszumokat igényel a jelenlegi inflációs célkitűzés elfogadása: az eredeti 3,5 százalékos jövő évi célt éppen kormánykérésre változtatták 4,5 százalék alattira. Ez inkább stagnálás közeli csökkenés, mint erőltetett leszorítás. A jegybank csak akkor lazíthat a monetáris politikán, ha a jövedelem- és költségvetési politika is hozzájárul ehhez. A bértárgyalások viszont nem arra mutatnak, hogy a közeljövőben lesz erre lehetőség.
*
Magyarország idén nagymértékben távolodik a maastrichti kritériumoktól, főleg a magas költségvetési hiány és a béremelkedések üteme folytán. A hozzászólók tarthatatlannak vélték ezt az irányt – idézte Járai Zsigmond jegybankelnök az Európai Központi Bank (EKB) belgiumi bővítési szemináriuma után a tagállamok jegybanki alelnökei és a tíz tagjelölt központi bankja elnökeinek véleményét az MTI-nek. Hozzátette: a cégek versenyképességének romlásában az árfolyampolitika legfeljebb húsz százalékot jelent, a döntő a béreknek a termelékenységnél jóval gyorsabb emelkedése. Nem helyes a világgazdasági nehézségeket és a béremelési problémákat összekeverni az árfolyam-politikával. Az EKB szerint is a gazdaság érdeke az árstabilitás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.