Botrányszagú pénzosztás követte a PHARE ACCESS európai uniós program pályázati eredményhirdetését. Lapunk úgy értesült, hogy az EU-s támogatás növekményét két olyan civil szervezet kapta meg, akiket korábban úgy értesítettek, hogy a pályázatuk nem volt megfelelő. A program őszi eredményhirdetésén kiderült, hogy öt civil szervezet (Európa Ház, Ébredések Alapítvány, Partners Hungary Alapítvány, Egymást Segítő Egyesület, „Kézenfogva” Összefogás a Fogyatékosokért Alapítvány) nyerte el a PHARE ACCESS-program makroprojekt-támogatását, valamint információink szerint két szervezet – a rangsorolásban hatodik és a hetedik helyen álló Diótörés Alapítvány és az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület – várólistára került, így ígéretet kaptak arra, hogy ha sikerül átcsoportosítani – mint később kiderült: sikerült – a támogatásra szánt keretösszeget, úgy ők is kapnak pénzt. Azonban az Európai Bizottság budapesti delegációja, amely a végső döntést hozza – miután konzultált a Miniszterelnöki Hivatal civil kapcsolatok főosztályával és az Államháztartási Hivatal központi pénzügyi és szerződéskötő egységével –, az utolsó pillanatban úgy határozott, hogy nem az előbb említett két szervezet, hanem a rangsorolás nyolcadik és kilencedik helyén lévő Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Vocational Academy Alapítvány kapja a növekményt. A döntés azután született, hogy a delegáció egyszer már kihirdette a beérkezett pályázatok rangsorát, és a két kedvezményezett szervezetet vesztesnek minősítette, valamint egy független bizottság kevesebb pontot adott, mint az EMLA és a Diótörés pályázatára.
Megkeresésünkre az EMLA és a Diótörés munkatársai megerősítették lapunk értesülését, és közölték: bár nem értik a helyzetet, elfogadják a döntést. Farkas István, az MTVSZ vezetője, úgy nyilatkozott: őket is meglepte a döntés, mivel korábban már kaptak egy elutasító levelet. Ám a delegáció módosíthatja az elé kerülő javaslatokat, s tavaly épp ők szenvedtek hátrányt hasonló helyzetben. Az EU-delegáció egyik munkatársa közölte: semmilyen információt nem hajlandó adni.
Az EU PHARE ACCESS elnevezésű programja a csatlakozásra váró államok nem kormányzati és nonprofit szervezeteinek nyújt közvetlen támogatást. A program makro- és mikroprojektekre tagolódik: az előbbi esetében a támogatás
50-100 000 euró lehet, míg az utóbbinál a támogatás 5–50 000 euró között mozog – tájékoztatta lapunkat Bódi Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal civil főosztályának illetékese. Az ACCESS-pályázatok szakmai felügyeletét 2000-ben kapta meg a hivatal. A pályázatokat az Államháztartási Hivatal központi pénzügyi és szerződéskötő egysége írja ki, az EU jóváhagyása után.
Támogatás a romák felzárkóztatására. Csaknem 2,4 milliárd forintos keretösszeggel hirdet pályázatot az Oktatási Minisztérium (OM) és az Európai Unió bizottsága a PHARE-program keretében, a halmozottan hátrányos helyzetű, elsősorban roma fiatalok társadalmi integrációjának támogatására – hangzott el a tegnapi sajtótájékoztatón, amelyet Sipos János, az OM helyettes államtitkára, Mohácsi Viktória miniszteri biztos és Ron Korver, az Európai Unió magyarországi delegációjának programfelelőse tartottak. Fele-fele arányban finanszírozza azt a programot a magyar költségvetés és az Európai Unió. A projekt keretében négymillió euróval (960 millió forinttal) támogatják roma közösségi házak és információs központok létrehozását. (T. Zs.)
Másodfokúra mérsékelték a harmadfokú meteorológiai riasztásokat
