Visszaélés egy EU-s támogatással?

Csont Szandra
2002. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Botrányszagú pénzosztás követte a PHARE ACCESS európai uniós program pályázati eredményhirdetését. Lapunk úgy értesült, hogy az EU-s támogatás növekményét két olyan civil szervezet kapta meg, akiket korábban úgy értesítettek, hogy a pályázatuk nem volt megfelelő. A program őszi eredményhirdetésén kiderült, hogy öt civil szervezet (Európa Ház, Ébredések Alapítvány, Partners Hungary Alapítvány, Egymást Segítő Egyesület, „Kézenfogva” Összefogás a Fogyatékosokért Alapítvány) nyerte el a PHARE ACCESS-program makroprojekt-támogatását, valamint információink szerint két szervezet – a rangsorolásban hatodik és a hetedik helyen álló Diótörés Alapítvány és az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület – várólistára került, így ígéretet kaptak arra, hogy ha sikerül átcsoportosítani – mint később kiderült: sikerült – a támogatásra szánt keretösszeget, úgy ők is kapnak pénzt. Azonban az Európai Bizottság budapesti delegációja, amely a végső döntést hozza – miután konzultált a Miniszterelnöki Hivatal civil kapcsolatok főosztályával és az Államháztartási Hivatal központi pénzügyi és szerződéskötő egységével –, az utolsó pillanatban úgy határozott, hogy nem az előbb említett két szervezet, hanem a rangsorolás nyolcadik és kilencedik helyén lévő Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Vocational Academy Alapítvány kapja a növekményt. A döntés azután született, hogy a delegáció egyszer már kihirdette a beérkezett pályázatok rangsorát, és a két kedvezményezett szervezetet vesztesnek minősítette, valamint egy független bizottság kevesebb pontot adott, mint az EMLA és a Diótörés pályázatára.
Megkeresésünkre az EMLA és a Diótörés munkatársai megerősítették lapunk értesülését, és közölték: bár nem értik a helyzetet, elfogadják a döntést. Farkas István, az MTVSZ vezetője, úgy nyilatkozott: őket is meglepte a döntés, mivel korábban már kaptak egy elutasító levelet. Ám a delegáció módosíthatja az elé kerülő javaslatokat, s tavaly épp ők szenvedtek hátrányt hasonló helyzetben. Az EU-delegáció egyik munkatársa közölte: semmilyen információt nem hajlandó adni.
Az EU PHARE ACCESS elnevezésű programja a csatlakozásra váró államok nem kormányzati és nonprofit szervezeteinek nyújt közvetlen támogatást. A program makro- és mikroprojektekre tagolódik: az előbbi esetében a támogatás
50-100 000 euró lehet, míg az utóbbinál a támogatás 5–50 000 euró között mozog – tájékoztatta lapunkat Bódi Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal civil főosztályának illetékese. Az ACCESS-pályázatok szakmai felügyeletét 2000-ben kapta meg a hivatal. A pályázatokat az Államháztartási Hivatal központi pénzügyi és szerződéskötő egysége írja ki, az EU jóváhagyása után.

Támogatás a romák felzárkóztatására. Csaknem 2,4 milliárd forintos keretösszeggel hirdet pályázatot az Oktatási Minisztérium (OM) és az Európai Unió bizottsága a PHARE-program keretében, a halmozottan hátrányos helyzetű, elsősorban roma fiatalok társadalmi integrációjának támogatására – hangzott el a tegnapi sajtótájékoztatón, amelyet Sipos János, az OM helyettes államtitkára, Mohácsi Viktória miniszteri biztos és Ron Korver, az Európai Unió magyarországi delegációjának programfelelőse tartottak. Fele-fele arányban finanszírozza azt a programot a magyar költségvetés és az Európai Unió. A projekt keretében négymillió euróval (960 millió forinttal) támogatják roma közösségi házak és információs központok létrehozását. (T. Zs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.