Washington szövetségeseket keres

Joseph C. Kun
2002. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább vizsgálódnak a fegyverzetellenőrök Irakban, kutatásuk végkimenetele azonban erősen kétséges. A szakértők szerint nem lehet megválaszolni, mit rejteget az iraki rezsim az utóbbi években kifejlesztett kémiai, bakteriális és nukleáris anyagokból. Ennek megfelelően kevés esélye van az eredményes ellenőrzésnek. Sokan úgy vélik, hogy a háború néhány hónapon belül bekövetkezhet. Az amerikai közvélemény teljesen megosztott abban a kérdésben, hogy az Egyesült Államok képes-e kétfrontos háborút folytatni. Miért nem fejezi be a terrorizmus elleni harcot, mielőtt megindítja az Irak elleni háborút? A terrorizmus elleni háború teljesen különbözik attól, amit korábban háborúnak neveztünk. Nincs látható ellenség, nincsenek meghatározható célpontok. Ráadásul a terroristák szövetségesei fegyvereket és más hadianyagokat is könnyűszerrel szállíthatnak, hiszen a demokratikus Egyesült Államokban lehetetlen minden csomagot vagy küldeményt megvizsgálni.
Ami az Irak elleni háborút illeti, az amerikai közvélemény nagyobbik része az elnök politikáját támogatja. Léteznek azonban nézetkülönbségek a tekintetben, hogy az iraki rezsimet fegyveres erővel vagy esetleg háború nélkül távolítsák el. Mindez nem akadályozza meg a Pentagont abban, hogy felkészüljön egy Irak-ellenes katonai akcióra. A második világháború végkimenetele bebizonyította, hogy az Egyesült Államok képes egyszerre két fronton harcolni.
Egyesek szerint akkoriban csak azért sikerülhetett kivívni a győzelmet, mert az amerikaiak olyan szövetségeseket tudhattak maguk mellett, akiknek a közreműködésével győzelmet arathattak mindkét ellenség fölött. E történelmi lecke figyelembevételével azt mondhatjuk, hogy a győzelem esélye abban rejlik, tud-e az Egyesült Államok elég szövetségest gyűjteni az iraki diktátor megdöntésére. Ha ezen a téren sikerrel járnak, a győzelem biztos. Ezért a következő hetekben a Fehér Ház minden erővel ilyen szövetségesek után kutat majd – nemcsak a Közel-Keleten, hanem a világ más pontjain is. Ebből a politikából a NATO nemrég csatlakozott tagjait sem lehet kihagyni.

A szerző amerikai külügyi szakértő

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.