Harrach Péter hangsúlyozta: a parlamenti többség által megszavazott törvény miatt sérül az egyházak intézményalapítási joga, és veszélybe kerülhet az egyházi szociális intézmények működtetése is, mivel az önkormányzatokra bízza a finanszírozást, míg a korábbi jogszabály erre állami garanciát nyújtott. – A törvényben szereplő megfogalmazás, amely szerint az egyházi szociális intézmények működtetéséhez szükséges anyagi támogatás az önkormányzatokkal történő megállapodás alapján vagy anélkül igényelhető, nem jelent biztosítékot arra sem, hogy a kormány ne sértse meg a Magyar Köztársaság és az Apostoli Szentszék közötti megállapodást – fogalmazott a fideszes képviselő. A politikus álláspontja szerint a kormány és az egyházak közötti párbeszéd hiánya az első pillanattól végigkísérte az előterjesztést.
Surján László szerint jogos az egyházak azon félelme, hogy a törvénymódosítás megfogalmazásai szándékosan pontatlanok, és megindul az egyházi intézményeknek a múlt század negyvenes éveiben egyszer már végrehajtott fokozatos felszámolása vagy ellehetetlenítése. Hozzátette: reméli, hogy nem ez a kormány valódi szándéka.
– Amennyiben a merevség oka csupán az, hogy a kormányoldal nem érezte át az egyházi kifogások mögött a korábbi keserves tapasztalatok alapján meghúzódó félelmeket – például a munkatársak nyilvántartásba vétele kapcsán –, akkor felajánljuk közvetítői szerepünket a kölcsönösen elfogadható megoldás érdekében – fogalmazott a politikus.
A szociális törvény úgy jó, ahogy van – mondta Juhász Gábor, az MSZP frakcióvezetője lapunknak. Úgy látja: szükség van arra a kitételre, miszerint az egyházaknak egyeztetniük kell a kiemelt támogatáshoz az önkormányzatokkal. A helyhatóságnak kell eldöntenie azt, hogy hasznosnak ítéli-e az adott tevékenységet – tette hozzá. Abszurdumnak nevezte, hogy fideszes politikusok szerint a negyvenes évek végének gyakorlatához térnek vissza. – Néhány politikus csatolt civil szervezetként használja az egyházat – vélte. A közbenjárásról szólva kifejtette: van a kormánynak egy egyházakkal foglalkozó államtitkára, el lenne keseredve, ha ellenzéki politikusoknak kellene közvetítenie.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője azt mondta: a párt kész a rendkívüli ülésre a szociális törvények ügyében. Erről egyezetnek a kormánnyal és az SZDSZ-szel. Hozzátette: az ülést a kormánynak kell kezdeményeznie.
Kellogg fontos üzenetet vitt Zelenszkijnek
