Andrássy út 60.: Einstand

Balás Piri László
2003. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tartozik a magyar szókincs legszebb virágai közé, de akik olvasták Molnár Ferenc halhatatlan regényét, A Pál utcai fiúkat, nagyon is megértik. Azok pedig, akik még filmen sem látták, elég, ha körülnéznek az országban most, a vörösingesek győzelme után. Elvesznek, visznek, s eltörölnek mindent, amit az elmúlt négy év alkotott.
Jelenleg a Terror Háza múzeum van a célkeresztben. Az Andrássy út 60. épülete (a környező pincékkel együtt) sokáig a rettegés birodalma volt. Előbb a Nyilaskeresztes Párt székházaként, rögtön ezután a kommunista titkosrendőrség központjaként szolgált, falai sok borzalmat láttak. Magam is tudok egy fiatal orvosról, akit még 1946-ban vittek oda, s a mai napig nem tudható, mi lett a sorsa, pedig családja kitartóan nyomoz utána.
Tizenkét évvel a rendszerváltozás után az Orbán Viktor kormánya által létrehozott közalapítvány múzeumot létesített ebben a történelem által megjelölt házban, mely 2002. február 24-én nyitotta meg kapuit. Ünnepi beszédében miniszterelnökünk így fogalmazott: „A félelmet, a gyűlöletet rács mögé zárjuk, de nem feledjük el.” A közönség azóta is özönlik ide, és – a vendégkönyvek tanúsága szerint – megrendülten távozik.
A Terror Háza azonban már az első perctől dühödt bírálatok kereszttüzébe került. Kifogásolták az elnevezését, építészeti megoldásait, még a színét is, majd szakszerűtlennek, aránytalannak, sőt, gyűlöletet keltőnek nevezték magát a kiállítást.
A kritikusok közül sokan még azt a fáradságot sem vették, hogy ellátogassanak a helyszínre és ezt dacosan be is vallották. A műbírálat minden válfajánál nonszensz volna ez a hanyagság, éppen egy ilyen dimenziójú alkotásnál lenne elfogadható? Csakis politikai indíttatású fanyalgásról lehet tehát szó, ami némileg meglepő, hiszen minden oldal minden közszereplője deklaráltan elítéli a XX. század mindkét diktatúráját.
„Hogy nekünk ez nem jutott eszünkbe!” – éppenséggel ilyesmi is motoszkálhat egykori, s most újra vezérlő elmékben. Csakugyan, a szocialista és szabad demokrata szürkeállománynak egy teljes kormányzati ciklus nem volt elegendő ahhoz, hogy valami hasonlóval előálljon. A holokausztról megemlékező múzeum terve is az Orbán-kabinet idején fogant.
Most egészen más a helyzet; a sokat szidott készet kisajátítani, sőt, kétszeresére bővíteni hivatott terv napirendre került. A kormányszóvivő tájékoztatása szerint a szomszédos épületet is meg kívánják vásárolni, hogy a múlt század minden terroruralmát „arányosan és szakszerűen” bemutathassák. A szándékkal egyet lehet érteni, bár nem lesz olcsó mulatság (emlékezzünk: a büdzsében még a Terror Háza méltó fenntartásához sem találtatott elég pénz). A kiinduláshoz szükséges dokumentációról mindenesetre gondoskodott néhai dr. Váry Albert királyi főügyész. El lehet kezdeni a tárgyi anyag gyűjtését is, például Szamuely Tibor lovaglópálcájával, a Lenin-fiúk bőrkabátjával. Ezek után következhetnek majd Héjjasék, Ostenburgék, valamint Horthy Miklós fehér lova.
Nagyívű a terv, habár részben okafogyott, amennyiben a Páva utcában épülő múzeum megfelel majd a várakozásoknak.
Egyelőre persze mindez csak szó, szó és szó. Ami tett, az szemmel láthatóan a hatalomátvétel ősi, brutális gesztusa. Számos megnyilatkozás és jel arra enged következtetni, hogy a gyűlöletet mégsem sikerült a rácsok mögé zárni, bár a félelem még ott szunnyad. A kettő együtt válhat csak a társadalmat, egész életünket eltorzító erővé, amely ellen küzdeni minden parlamenti pártnak kutyakötelessége és egyben saját jól felfogott érdeke is.

A szerző a Terror Háza múzeumot működtető közalapítvány kuratóriumi elnöke

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.