Angolszász összhang

Párizs és Berlin átfogó kezdeményezést tesz az EU közös kül-, biztonság- és vezetési politikájának megerősítésére. Amíg a Valery Giscard d’Estaing irányította alkotmányozó konvent még csak vitatkozik a közösség alaptörvényeinek részleteiről, addig a német kancellár és a francia államelnök konkrét elképzelésekkel lépett a nyilvánosság elé.

Jotischky László
2003. 01. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gerhard Schröder és Jacques Chirac a jövőben elnöki kettőst akar az EU élére állítani. Az Európai Bizottság elnökét az Európai Parlament választaná, az Európa Tanács vezetőjét az állam- és miniszterelnökök. E kezdeményezés magában foglalja a két ország elképzeléseit. A franciák az EU-n belül a nemzeti kormányok erősítését szorgalmazzák, a németek a bizottságnak szánják a központi irányítást. „Ismét kitűnt, hogy az európai integráció számára oly fontos francia–német motor jól működik. A kompromisszum megfelel a két ország elképzeléseinek Európa jövőjéről” – hangoztatta a két politikus. Ha javaslatuk megvalósul, akkor véget ér az eddigi gyakorlat, amely szerint az EU elnöki tiszte félévenként cserélődött a tagországok között.
Schröder és Chirac ezenkívül egy EU-külügyminiszter beiktatását szorgalmazza. Az új hivatal vezetője mind az Európa Tanácsban, mind az EU-bizottságban helyet kapna. Ez az elképzelés megfelel az alkotmányozó konventet irányító Giscard d’Estaing tervének is, aki több sajtónyilatkozatban juttatta kifejezésre az EU-külügyminiszter pozíciójának fontosságát.
A konvent valószínűleg már a jövő hét elejére tervezett ülésén megvitatja majd az EU jövőbeni intézményeinek kérdését. A grémium szeretne határozott képet felvázolni még azon ünnepi aktus előtt, amelyet a francia–német barátsági szerződés megkötésének negyvenedik évfordulója alkalmából tartanak Párizsban.
A találkozó élénk visszhangot váltott ki Nagy-Britanniában is – írta londoni tudósítónk. Az egyik angol lap rajzot közöl, amelyen pap esketi össze Chirac francia elnököt Schröder német kancellárral, míg a háttérben a szintén menyasszonyi ruhába öltözött Tony Blair szárítgatja könnyeit. A brit politika mindig sanda szemmel figyelte, valahányszor a német–francia kettős túlságosan közel került egymáshoz.
A hét elején, amikor úgy látszott, hűvös a viszony Chirac és Schröder között, ezt a brit lapok meglehetős elégtétellel jelentették. Most, amikor kiderült, hogy a két nagy kontinentális EU-hatalom közös tervet dolgozott ki az unió kettős elnökségére, és Németország a francia kormány mellett áll abban a követelésben, hogy Szaddám Huszein ellen csak határozott bizonyítékok birtokában és egyértelmű ENSZ-felhatalmazással lépjenek fel katonailag, a Times megfogalmazásában Berlin ezzel vállalja a nemzetközi elszigetelődés kockázatát. Feltéve, ha – mint a Biztonsági Tanács februárban sorra kerülő elnöke – megvétózza a katonai beavatkozást Irakkal szemben. A jelek azonban arra mutatnak, hogy ez épp olyan megállapítás, mint az a híres egykori angol újságcím, amely szerint „A sűrű köd elvágta az európai szárazföldet Angliától”. A brit kormány, amely az iraki kérdésben, a terrorizmus elleni harcban és sok egyéb kérdésben hidat akar alkotni az Egyesült Államok és az EU között, minden francia–német közeledésben Nagy-Britannia elszigetelődésének veszélyét látja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.