Soron kívül bocsásson a kormány a köztévé rendelkezésére a folyószámlahitel kiváltására kilencszázkilencvenmillió forintot, valamint a saját tőke negatív előjelének megszüntetésére négymilliárd-háromszázkilencvenkétmillió forintot. Az ÁSZ szerint – ha a kuratóriumi elnökség elfogadja a televízió konszolidációs tervét, amelyről eddig még többszöri nekifutásra sem tudtak dönteni – a kormánynak nyolcszázmilliós tőkejuttatásban is részesítenie kellene a köztelevíziót, hogy a saját tőkéje elérje a jegyzett tőkéje kétharmadát.
A számvevőszék felkéri az Országgyűlést arra is, hogy határozzon az MTV Rt. működési struktúrájáról és annak finanszírozásáról, illetve számoltassa be a köztévé kuratóriumát a média és számviteli törvényeknek megfelelő szabályozás elkészítéséről.
*
A köztévé működését ellenőrző kuratóriumnak azt javasolják, hogy kérjék fel az MTV Rt.-t egy számszakilag alátámasztott, felelősökkel és határidőkkel rögzített feladatokat tartalmazó konszolidációs terv kidolgozására.
Az ÁSZ többek között a törvényi szabályozás ellentmondásaival, a realitásokat figyelmen kívül hagyó szakmai koncepciókkal, a helyenként pazarló gazdálkodási gyakorlattal, valamint a közalapítványnak az MTV Rt., az Országgyűlés, a közalapítvány irányában meglévő hatáskörének nem megfelelő gyakorlásával magyarázza véleményében azt, hogy az MTV Rt. gazdálkodása a csőd közelébe jutott.
Információink szerint a köztévé tavaly októberben és novemberben másfél milliárdos veszteséget termelt. Mint emlékezetes a Medgyessy-kormány első ülésén eltörölte a MTV-nek, az Orbán-kormány által szánt 12,5 milliárdos hitelkeretet.
A Duna TV Rt.-vel kapcsolatban az ÁSZ véleménye az, hogy hétszázmilliós forgóalap-juttatásban kell részesíteni a csatornát. A számvevőszék szerint az rt. megalapításakor sem elegendő forgóalap-juttatás óta nem történt intézkedés, ezért a televízió eszközállománya csaknem hetven százalékban elhasználódott.
Balett helyett Hosszú Katinka trónját már elfoglalta, hajnalra vb-érmes lehet
