Bajban a textilipar

Nem készült el múlt év végéig az a javaslat a gazdasági tárcánál, amely az egyes távol-keleti országokból érkező cipők, ruhaneműk alulszámlázása elleni hatékony kormányzati fellépést készítené elő. Miközben még az egyeztetés zajlik, egy év alatt hetvenmilliárd forintos kár éri a költségvetést. Itthon több könnyűipari üzem már csődbe jutott, s a folyamat nem állhat meg.

Csákó Attila
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még várni kell az egyes távol-keleti országokból érkező árucikkek alulszámlázása elleni hatékony kormányzati fellépésre, a hazai könnyűipar védelmére. A múlt év vége felé a gazdasági tárcánál a tervezett változtatásokról Kishonti Judit főtanácsos kérdésünkre azt felelte: „Korai még konkrétumokról beszélni, hiszen a javaslaton most dolgoznak. Terveik között szerepel – egyebek mellett – a belföldi piacszabályozók módosítása, a versenyképesség javítása, amelyben kereskedelemfejlesztési akciók is szerepelnek. A kormány-előterjesztés vélhetően a 2002. év végéig elkészül. Ezután már csak az kérdéses, hogy az érintett tárcák miként viszonyulnak a változtatáshoz.” Ismételt megkeresésünkre a főtanácsos csupán annyit mondott: a tervezetet még egyeztetik.
Eközben minden egyes nap közel kétszázmillió forint bevételkiesést szenved el a költségvetés mindaddig, amíg nem kerül sor hatékony kormányzati fellépésre. A közelmúltban Krisán László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) kereskedelmi és szolgáltatószekciójának elnöke ugyanis rámutatott: a kaotikus helyzet miatt egy év alatt hetvenmilliárd forintos bevételtől esik el a büdzsé.
Az érdekvédelmi szervezetek már korábban megfogalmazták, hogy kormányzati lépéseket tartanak indokoltnak az ágazat kilátástalan helyzetének megoldására. Miközben még mindig az előkészítés zajlik, az elmúlt három hónapban több, az IBM-mel azonos létszámú alkalmazottat foglalkoztató gyár volt kénytelen végleg leállítani termelését vagy kényszerpihenőre küldeni dolgozóit. A helyzet megoldása nemcsak a piac magyar szereplőinek érdeke és elvárása, de a jelenlegi állapotot az Európai Unió (EU) sem fogja eltűrni.
Kormányzati intézkedés hiányában az ágazat szereplői és a VOSZ-tagozat már megtette az első lépéseket a lehetetlen állapotok megszüntetésére, és – a használt-gépjármű-importban már korábban is alkalmazott – Schwacke katalógushoz hasonló kiadványt készítettek a könnyűipari termékek és az áruk azonosítása érdekében. Bár a kiadvány nagyban segítheti a vámosokat a behozott termékek vizsgálatában, mégsem jelent teljes biztonságot. Sokszor ugyanis nem könnyű megállapítani egy könyűipari termékről, hogy melyik csoportba tartozik.
A szakmai kiadvánnyal mindenesetre megelőzhető, hogy például a cipők a vám és áfa alapjául szolgáló számlán tíz-húsz dollárcentes számlaértéken szerepeljenek, vagy a behozott ingeket átlag 140 forintos darabáron hozzák be az országba, szemben a más régiókból érkező ingek 1266 forintos átlagárával. Hasonló a helyzet a férfi alsóneműk esetében is, ahol a számlaérték öt-kilenc forint, szemben a máshonnét érkező termékek 247 forintos átlagárával. A közterhek befizetése alóli távol-keleti kibúvás másik trükkje, hogy az áru származási helyének egy EU-tagországot jelölnek meg, s így nem kell fizetniük. Miközben a vámosok az elmúlt időszakban szigorítottak az ellenőrzésen, addig az egyik távol-keleti ország kereskedelmi tanácsosa a közelmúlban kifogásolta a vámáruk esetében az összehasonlító ár alkalmazását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.