Bezár a bonyhádi cipőgyár

Beigazolódott, amit tegnapi számunkban jeleztünk: a németországi Salamander konszern cipőágazatának vesztesége miatt jelentősen csökkenti gyártási kapacitását, és az átszervezés részeként bezárja Magyarországon működő két gyára közül a nagyobbikat, a bonyhádit. A döntés csaknem kilencszáz dolgozó elbocsátását jelenti.

Mayer György
2003. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leopold Istvánné, a Sabona Kft. szakszervezeti vezetője elmondta: a gondokat előrevetítette, hogy az elmúlt másfél évben bezárták a mecseknádasdi, a györei, a paksi és a szekszárdi gyáregységeiket. Decemberben azt az ígéretet kapták, hogy januárban adnak konkrét választ a gyár sorsával kapcsolatos kérdésre, amint Németországban döntenek. A tegnapi tájékoztatás szerint viszont már megszületett a döntés a gyár bezárásáról. Ismereteik szerint a jövő héten érkeznek meg a németországi vezetők, akkor tudják meg, mi lesz a sorsuk. A kollektív szerződésük a Munka Törvénykönyvében rögzített juttatásokat tartalmazza, így a végkielégítést, a felmondási és felmentési időt.
A bonyhádi gyárbezárás részleteiről a jövő hét közepén születik döntés, de az biztos, hogy az őszi-téli cipőkollekciók előállítására már nem kerül sor – ezt Lencz György, a Salamander tulajdonában lévő Sabona Kft. ügyvezető igazgatója közölte tegnap Bonyhádon.

Leopold Istvánné jelezte, a szakszervezet ismeretei szerint a leépítés első lépésében várhatóan ötszáz dolgozót küldenek el a lehető legrövidebb idő alatt. A gyárban bérmunkát végeztek, az utcára kerülő szak- és betanított munkások elhelyezkedésére kevés reményt látnak. Éppen ezért nagyon sokat segítene, ha a kormányzat – mint a győri Danone esetében két éve megtörtént – fellépne a gyárbezárások ellen, és igyekezne növelni a foglalkoztatást.
A Salamander cipőgyáraiban több mint ötezren dolgoznak. A konszern két legnagyobb üzemét Magyarországon (Martfű és Bonyhád) működtette. Az anyavállalat közleménye szerint a Salamander két németországi gyárában – Vinningenben és Schrozbergben – folyó termelésüket külföldre telepítik, azonban ennek pontos helyszínét nem közölték. A bonyhádi dolgozókon kívül több mint négyszáz németországi munkavállalót is elküldenek. A Salamander közölte azt is, hogy a márkakollekcióval foglalkozó műszaki fejlesztési részlegét viszont a kornwestheimi központjából áthelyezi Martfűre. A cég döntésével beigazolódott az is, hogy a németországi magas munkanélküliség miatt a leépítéseket inkább külföldön hajtják végre.
Kovács Jánosné, a martfűi Saltis Kft. szakszervezeti vezetője lapunktól értesült az anyavállalat döntéséről, így arról is, hogy esetleg Martfűre telepítik a Salamander fejlesztési részlegét. Mint mondta: 1997 végén kerültek a német konszern tulajdonába, azóta rengeteg technológiai fejlesztést hajtottak végre. Bár alapvetően bérmunkát végeznek, a gyár infrastrukturális és szakmai háttere adott arra, hogy fejlesztési munkákat is végezzenek.
Brebán Valéria, a Tolna Megyei Munkaügyi Központ igazgatója szerint hivatalos bejelentést még nem kaptak az elbocsátásokról, de a bonyhádi kirendeltségre már az elmúlt két hétben érkezett információ arról, hogy bajban van a cipőgyár. A megyében a regisztrált munkanélküliek száma közel tízezer, a munkanélküliségi ráta 9,5 százalék. Bonyhád térségében ebből 1178 munkanélkülit tartanak nyilván. A bejelentett összes üres álláshely száma a megyében 450, Bonyhádon 39 fő, de a cipőipari dolgozók elhelyezkedésére alig van esély. A Sabona Kft. meghatározó foglalkoztató volt a megye életében, ezért mindent megtesznek, hogy segítsék az elhelyezkedésüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.