A legnagyobb kereslet a műtárgyak iránt a tengerentúlon van, ezért a nemzetközi aukciós házak megpróbálnak arra törekedni, hogy értékesítési rendezvényeiket az európai országokban és az Egyesült Államokban megosztva rendezzék. A verseny néhány éve kiéleződött, olyannyira, hogy a színfalak mögött a két vezető társaság, a Christie’s és a Sotheby’s törvénybe ütköző módon kartellbe tömörült. A két londoni cég vezetői titokban találkoztak és megállapodtak a piac felosztásáról. A sorozatos megbeszélések nem maradtak titokban, a megállapodás kiszivárgott, és nemzetközi botrány lett belőle.
A két aukciós ház azért kényszerült együttműködésre, mert a sorban alakuló kisebb méretű és alacsonyabb költségvetéssel dolgozó on-line cégek egyre nagyobb szeletet kértek a műkincsüzlet „tortájából”. Válaszként a Sotheby’s tette meg az első (még legális) lépést: megállapodást kötött az amerikai eBay.com internetes aukciós céggel, így gyorsan megoldotta a virtuális értékesítési problémát. Mára a Sotheby’s által kínált termékeket bárki megvásárolhatja az eBay honlapján.
A Christie’s idén január 13-án New Yorkban tarja az első aukcióját, amelynek témája az amerikai indián művészet. A licitre váró tárgyak között az indián kellékek teljes tárházát megtalálhatjuk. A legérdekesebb tárgy egy 34 centiméteres, indián nonfiguratív motívumokkal díszített váza (ennek kikiáltási ára 12 ezer dollár). Egy navajo ezüst nyaklánc 2 ezer dollárról indul, míg egy navajo indián türkiszekkel kirakott ezüstöv 800 dollártól licitálható.
Hasonlóan január elején tartja első 2003-as aukcióját a Sotheby’s is, az 1744-ben indított másik brit cég idén Londonban lakberendezési tárgyak vásárát rendezi meg. A licitre kínált tárgyak között néhány kandallókiegészítő is található, az asztali álló órák induló ára pedig hét-nyolcszáz font.
Menczer Tamás: Magyar Péter Zelenszkij mellett áll, nem a magyar áldozat családja mellett + videó
