Botrány a nagyoknál

Miközben Magyarországon csupán tavasszal indul meg a műkereskedelmi élet, addig Nyugat-Európában és Amerikában már január első heteiben árveréseket tartanak. A két legismertebb brit műkereskedő cég a Christie’s és a Sotheby’s, noha nemrég egy kartellbotrány főszereplői is voltak.

–
2003. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb kereslet a műtárgyak iránt a tengerentúlon van, ezért a nemzetközi aukciós házak megpróbálnak arra törekedni, hogy értékesítési rendezvényeiket az európai országokban és az Egyesült Államokban megosztva rendezzék. A verseny néhány éve kiéleződött, olyannyira, hogy a színfalak mögött a két vezető társaság, a Christie’s és a Sotheby’s törvénybe ütköző módon kartellbe tömörült. A két londoni cég vezetői titokban találkoztak és megállapodtak a piac felosztásáról. A sorozatos megbeszélések nem maradtak titokban, a megállapodás kiszivárgott, és nemzetközi botrány lett belőle.
A két aukciós ház azért kényszerült együttműködésre, mert a sorban alakuló kisebb méretű és alacsonyabb költségvetéssel dolgozó on-line cégek egyre nagyobb szeletet kértek a műkincsüzlet „tortájából”. Válaszként a Sotheby’s tette meg az első (még legális) lépést: megállapodást kötött az amerikai eBay.com internetes aukciós céggel, így gyorsan megoldotta a virtuális értékesítési problémát. Mára a Sotheby’s által kínált termékeket bárki megvásárolhatja az eBay honlapján.
A Christie’s idén január 13-án New Yorkban tarja az első aukcióját, amelynek témája az amerikai indián művészet. A licitre váró tárgyak között az indián kellékek teljes tárházát megtalálhatjuk. A legérdekesebb tárgy egy 34 centiméteres, indián nonfiguratív motívumokkal díszített váza (ennek kikiáltási ára 12 ezer dollár). Egy navajo ezüst nyaklánc 2 ezer dollárról indul, míg egy navajo indián türkiszekkel kirakott ezüstöv 800 dollártól licitálható.
Hasonlóan január elején tartja első 2003-as aukcióját a Sotheby’s is, az 1744-ben indított másik brit cég idén Londonban lakberendezési tárgyak vásárát rendezi meg. A licitre kínált tárgyak között néhány kandallókiegészítő is található, az asztali álló órák induló ára pedig hét-nyolcszáz font.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.