Csökkenő fenntartások

Miközben az ENSZ fegyverzetellenőrei tovább folytatják munkájukat – egyelőre eredmény nélkül – Irakban, fokozódik a Bagdadra gyakorolt katonai nyomás. A környező országok lassanként kezdik feladni fenntartásaikat: Törökország és Jordánia például engedélyezi légtere és repülőterei használatát a szövetségeseknek.

2003. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a török külügyminisztérium cáfolta az engedélyezést, az NTV török televízió hírei szerint, Törökország megnyitotta légterét a hírhedt U–2-es amerikai kémrepülőgépek előtt, amelyek nagy magasságú stratégiai felderítőrepüléseket hajtanak végre az iraki légtérben. Az első bevetésekre állítólag már sor került, igaz, Németországból szálltak fel a gépek. Noha az észak-iraki repülési tilalmi övezetben őrjáratozó és szinte naponta bombázó amerikai és brit harci gépek bevetését 1991 óta engedélyezi Ankara, minden egyes újabb kérést külön-külön bírálnak el, s a „fekete hölgy” becenevű felderítőgépek állomásoztatását még nem tették lehetővé. Megfigyelők szerint Törökország csak azután döntene amerikai csapatok tömeges állomásoztatásának engedélyezéséről, ha a fegyverzetellenőrök esetleg kudarcot vallanának, és elkerülhetetlenné válna a háború. A közeli Jordániába készül a brit királyi légierő (RAF) is, mely 14 harci gépét küldi január közepén egy „régóta tervezett hadgyakorlatra”. A RAF Tornado, Harrier és Jaguar gépei a jordánok Mirage F–1-es vadászgépeivel hajtanak végre közös feladatokat. Ugyanez a francia típus képezi jelenleg az iraki légierő működőképes gépállományának jelentős részét, így a brit pilóták fontos tapasztalatokra tehetnek szert, mielőtt háborúba indulnának.
Az már bizonyos, hogy a Perzsa-öböl és Afganisztán térségében állomásozó amerikai erők floridai parancsnokságáról amerikai katonai tervezők utaznak Katarba. Amenynyiben Bush elnök a háború mellett dönt, akkor a katari Asz-Szajlijahban az ősszel kiépített parancsnoki-vezetési központból irányítják az Irak elleni hadműveleteket.
Közben az ENSZ fegyverzetellenőrei legalább nyolc újabb gyanús helyszínt kerestek fel tegnap. Az ellenőrzések immár hetedik hete tartanak, és felgyorsultak, hiszen már csak húsz nap van hátra addig a határidőig, amíg az ellenőröknek jelentést kell tenniük a BT-nek.
Szaddám Huszein iraki elnök tegnap mint elkerülhetetlen tényről beszélt az Irak elleni amerikai támadásról, azt sugallva, hogy nincs ok félni az amerikai haderő haditechnikai fölényétől. – Lehetnek az amerikaiaknak akármilyen korszerű rakétáik, a csata a földön dől el a katonák és a páncélosok közvetlen összecsapásában – idézett beszédéből a dpa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.