Ellavírozhat konzerviparunk

A hazai zöldség- és gyümölcstermés mintegy felét felszívja a harmadik válságát élő hazai konzervipar, amelynek uniós lehetőségei – anyagi és szabályozási elégtelenségek következtében – nem a legrózsásabbak. Míg az ágazat zöme ellavírozhat az unióban, a csatlakozás vesztese a paradicsomágazat lehet.

Nagy Ottó
2003. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszáz feletti vállalkozás mintegy kétszázmilliárd forintos nettó árbevételt ért el tavaly a zöldség-gyümölcs feldolgozóiparban, ezzel „megmozgatva”, azaz feldolgozva a 2,5 millió tonnás zöldség- és gyümölcstermés felét – nyilatkozta lapunknak Galambos József, a Magyar Tartósítóipari Szövetség titkára. A konzervipar kifejezetten exportorientált terület, ezért rendkívül érzékenyen reagál a világpiac hatásaira, nem véletlen, hogy tíz év alatt harmadik válságát éli e terület – tette hozzá.
A sorban az első a szovjet válság volt, amit tetézett a magánosítás, és az új szerkezetkialakítás. A második mélypontot az orosz válság okozta, és most szintén az exportpiacok válsága zajlik, de most a nyugati piacok is „bajban” vannak – mondta Galambos József. Hozzáfűzte: egy jobb gazdasági évben 400 millió dolláros exportot teljesít az iparág, ami a forinterősödés miatt tavaly 15 milliárdos kiesést okozott számára a dollárelszámolású piacokon, míg az euróelszámolású területeken tízmilliárdos a kiesés. Ezt a kiesést a konzervgyártók egy része a hatékonyság növelésével igyekszik kompenzálni, de ez a beruházások esetében némi tőkét feltételez. Viszont ez a szakma nem kiváló anyagi helyzetéről híres, és az uniós pénzügyi szektor által megjelölt minimális, a pénzügyi finanszírozáshoz szükséges szintet sem éri el a szereplők zöme. A forinterősödésre visszatérve a titkár kiemelte, az nem új keletű dolog, hanem egy tendencia, s talán nagyobb baj az, hogy egy szezonnal az EU-csatlakozás előtt még mindig hiányosságok tapasztalhatók a hazai szabályozásban.
Tavaly annak ellenére, hogy a konzervipar több nyersanyagot dolgozott fel, mint 2001-ben, az export teljesítménye a 2001-es 230 millió dollárról 180 millióra csökkent. A kisebb mértékű értékesítésből az következik, hogy a gyártók raktárra termeltek, és valószínűsíthető, hogy a készletszint mintegy százezer tonnával emelkedett – mondta a szövetség titkára.
Ilyen helyzetben természetesen kérdéses, hogy van-e kivezető út, vannak-e tartalékok, mert a forinterősödés előnyeit csak minimálisan élvezi a szakma, mert döntően belföldi beszerzést folytat, és minimális import alapanyagot dolgoz fel. Némi előnyt az importált csomagolóanyagok beszerzésénél lehet elérni, ennek konzekvenciáival a hazai csomagológyártóknak is számolni kell. Az energiaár- és a munkabér-emelkedés, valamint az inflációs szint szintén többletterhet jelent a konzerviparnak, ezért csak a nyersanyagbeszerzés terén lehet megszorító intézkedéseket tenni. Ezért a feldolgozók 20-30 százalékos nyersanyagár-csökkenést prognosztizálnak erre az évre, mert a forinterősödés hatásait csak így képesek kivédeni – mondta Galambos József, hozzátéve, hogy az elképzelés realitása még kétséges, mert egyáltalán nem biztos, hogy termelői oldalon erre fogadókészség mutatkozik.
Az unió zöldség- és gyümölcspiaci szabályozására jellemző, hogy nincsenek kvóták, kivételt képez a mediterrán országok miatt a paradicsom, amelynek termelését a tizenötök 8,2 millió tonnában szabták meg, és kilónként 8-9 forintnyi támogatást fizetnek utána. Magyarország paradicsomkvótája 130 ezer tonnában állapítódott meg a tárgyalások során, ami csepp az unió paradicsomtengerében, ezért valószínűsítető, hogy a hazai pardicsomfeldolgozás nem marad piacképes az EU-ban, amit alátámaszt, hogy pillanatnyilag is komoly piac- és vámvédelmi intézkedések vannak érvényben az uniós termékekkel szemben – mondta Galambos József. Az elnyert ezer-ezer tonnás őszibarack- és vilmoskörtekvóta szép, de minden bizonnyal e szegmensben nem következik be érdemi változás a csatlakozást követően sem. A gyümölcsfeldolgozás ugyanis periférikus terület, ami annyit tesz, hogy a támogatásokat meghirdetheti az agrártárca, de félő, hogy azok nem kerülnek kihasználásra. E területeket az EU termelő szervezeteken, úgynevezett PO-kon (Product Organization) keresztül szabályozza. Ilyen szervezeteken keresztül folyik a százmillió tonnás uniós zöldség- és gyümölcstermelés 40 százaléka, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy az EU ekkora termésmennyiséget támogat – tette hozzá Galambos József. Emlékeztetett rá, hogy a hazai öszszes zöldség- és gyümölcstermés csak két és félmillió tonna, tehát ezen a területen az uniónak semmi félnivalója nincs tőlünk.
Itthon az agrártárca ugyan preferálja az uniós PO-knak megfelelő termelő és értékesítő szövetkezeteket (TÉSZ), és a minőségi árutermelést segítő támogatás esetében plusz tízszázalékos támogatást nyújtott számukra tavaly, és remélhetőleg ezt az idén is folytatja, de ma a Magyarországon bejegyzett TÉSZ-ek beszállítási aránya nem éri el a két százalékot – nyomatékosított a titkár. Ezért a minőségi árutermelést szolgáló támogatást az EU-tagságtól függetlenül egy átmeneti, minimum hároméves időszakra érdemes lenne fenntartani – tette hozzá Galambos, kiemelve, hogy az ismert támogatási formáktól eltérő támogatási rendeleteket, mint például az ágazati hitelek kamattámogatása, az agrártárca az első körben elutasította. (De már a feldolgozóipar és a termelői érdekegyeztető tanácsok új stabilizációs programjukat elkészítették.) Ezért óriási előrelépést jelentene, ha Magyarország teljes egészében képes lenne a csatlakozást követően működtetni azokat a brüsszeli forrásokat, amelyek a PO-khoz kötődnek. Emellett preferálni kellene egy átmeneti időszakra a szerződéses kapcsolatrendszereket, ha úgy tetszik, az integráció, és azon keresztül működtetni a támogatásokat – vélte Galambos József.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.